Dovolenka na ostrove Ugljan

Hneď oproti živému Zadaru leží pokojný malebný ostrov, ktorý je prerastený olivovníkmi a voňavými lesíkmi. Ostrov olivového oleja, ako sa Ugljan nazýva, je skvelou destináciou pre tých, ktorí túžia po dovolenke mimo preľudnených stredísk. Na jeho území sa nachádza mnoho mestečiek s dlhoročnou rybárskou tradíciou, zátoky s priezračnou vodou a nedotknutá príroda. Tak čo, ktorý pobyt na Ugljane bude ten váš?

Načítavam ponuky...

V tejto lokalite už ďalšie ponuky nemáme. Čo sa tak pozrieť na pobyty v dojazdovej vzdialenosti?

V tejto lokalite už ďalšie ponuky nemáme. Čo sa takto nechať inšpirovať našimi najpredávanejšími pobytmi?Ostrov Ugljan leží na juhu Chorvátska, v Severnej Dalmácii, len pár námorných míľ od Zadaru. A práve cez Zadar vedie cesta na ostrov olív – z obľúbeného letoviska vyráža každú polhodinu trajekt. Ugljan má tiež dobré spojenie s ostrovom Pašman, s ktorým je cez prieplav Ždrelac prepojený mostom.

Juh Chorvátska je veľmi populárny najmä medzi jachtármi, ktorí veľmi dobre vedia, že ostrovčeky skrývajú množstvo pokladov – malebné rybárske dediny s miestnymi reštauráciami, v ktorých pripravujú skvelé pokrmy z čerstvých rýb, krásnu prírodu, priezračnú vodu a úplne jedinečnú atmosféru.

Zážitky, ktoré si počas dovolenky na Ugljane nesmiete nechať ujsť

Východná časť ostrova je pokrytá mnohými rybárskymi mestečkami, hotelmi, apartmánmi aj prístavmi. Môžete sa tu oddávať vodným športom, potápaniu, rybárčeniu alebo relaxácii na jednej z mnohých pláží.

Hlavným turistickým letoviskom Ugljanu je prístavné mestečko Preko ležiace oproti Zadaru. Jeho dominantou je benátska pevnosť sv. Michala z 13. storočia, stojaca na kopci za mestom. Leňošiť je možné na niekoľkých kamienkových či piesočnatých plážach, tou najobľúbenejšou je piesočná pláž Jaz. Jej povrch tvoria aj betónové plošiny so schodíkmi do mora a rampou na vjazd do vody na vozíku. Vďaka plytčine a pozvoľnému vstupu si tu užijú vodné radovánky aj deti.

Za zmienku stojí aj rybárska dedinka Kali, ktorá má vďaka zachovanej tradičnej dalmátskej architektúre jedinečný pôvab. Pokiaľ chcete ochutnať to najlepšie zo stredomorskej kuchyne, toto je to miesto, kam sa vydať. Okrem dobrého jedla na vás čakajú tyrkysové zátoky s borovicovými lesíkmi a niekoľko trás vhodných pre pešiu aj cykloturistiku.

Okrem rybolovu sa na ostrove darí aj poľnohospodárstvu. Rastú tu olivy, figy, ale aj vínna réva. Vnútrozemie a západ sa bude páčiť milovníkom prírody a tým, ktorí vyhľadávajú aktívnu dovolenku. Západné pobrežie bolo dlho takmer nedotknuté, ale aj tu sa pomaly rozvíja cestovný ruch. Táto časť je však ťažko prístupná, stále tak skrýva mnoho prírodných krás.

V rámci akcie Kultúrne leto ostrova Ugljan sa v letoviskách počas celej letnej sezóny konajú rozmanité kultúrne a zábavné podujatia, vystúpenia aj koncerty. Podrobnejšie informácie nájdete na oficiálnych stránkach destinácie, ktorú hodláte navštíviť.

Ak cestujete s deťmi, určite prezrite si našu ponuku pobytov v Chorvátsku s deťmi zadarmo. Pokiaľ vaše ratolesti patria medzi vodné živly, odporúčame vám ubytovanie s bazénom či priamo pri mori.