V Litomyšli a jeho okolí sa vám bude páčiť, aj keď nie ste skladateľmi či spisovateľmi. Ale ktovie, možno vás rovnako ako Smetanu alebo Jiráska práve tu pobozká múza. Isté je, že majitelia Pensionu U Háje vás privítajú malým pivom na zahnanie toho najväčšieho smädu a ubytujú vás v útulnej izbe s dieťaťom do 8 rokov zdarma. Tešiť sa môžete aj na raňajky, infrasaunu a samozrejme prekrásne historické, ale zároveň moderné mesto zapísané na zozname UNESCO.

Penzión s príjemnou atmosférou založenou na dôvere

Rodinný Pension U Háje na brehu rybníka Velký Košíř sa nachádza v časti Litomyšla Nedošín. A práve Nedošínský háj neďaleko vášho útulného ubytovanie si v minulosti obľúbil prozaik Alois Jirásek. Prírodná rezervácia je aj dejiskom jedného z jeho románov.

V izbe s vlastnou kúpeľňou a toaletou nájdete tiež malý kuchynský kút so základným vybavením, rýchlovarnou kanvicou a jedálenský stolík. Súčasťou izieb je televízia a kvalitné WiFi pripojenie. V spoločných priestoroch môžete využiť plne vybavenú kuchyňu s indukčnou doskou, mikrovlnkou a kávovarom. Alebo si tu zahrať futbal.

Príjemná atmosféra Pensionu U Háje vychádza nielen z praktického vybavenie pre hostí vrátane infrasauny, detského kútika, vonkajšieho grilu a bazéna alebo z výborných raňajok. Majitelia svojim hosťom plne dôverujú, a tak si pri pobyte môžete napríklad po pivo na samoobslužný baru dôjsť kedykoľvek. Čiarky na lístkoch vedľa baru pribúdajú, dôvera sa teda majiteľom vypláca.

Po predchádzajúcej dohode si v penzióne môžete tiež vychutnať prechádzku s inštruktorom na Appaloosa koňoch Sunny a Gasper.

UNESCO pamiatky a samí slávni rodáci

Prekrásne spojenie historickej architektúry na zámockom návrší Litomyšla aj v meste s modernou revitalizáciou a projekty Jozefa Pleskota musíte vidieť na vlastné oči. V meste sa tiež celoročne organizuje celý rad podujatí a festivalov. Pobyt sa rozhodne oplatí naplánovať napríklad v čase konania Smetanovej Litomyšle, ArchiMyšle alebo gastronomických slávností Rettigovej.

Renesančný zámok s viac ako 8 000 originálnymi sgrafitmi vás okúzli rovnako ako kláštorné záhrady lákajúce k pikniku alebo obdivovaniu sôch ďalšieho miestneho rodáka - Olbrama Zoubka. Litomyšl a jeho okolie vás skrátka k veľkým dielam a myšlienkam bude inšpirovať na každom kroku.

Tipy na výlet

Ski areál Přívrat + PINGUin park

Areál Přívrat 12 km od Litomyšle, 9 km od Ústí nad Orlicí a len 7 km od Českej Třebovej je moderné lyžiarske a zábavné centrum. V zime sa tu vybláznite na 1,4 km dlhej upravenej zjazdovke vrátane večerného lyžovania, v lete vyskúšajte v PINGUin parku bungee trampolínu a zjazdové downhill káry a kolobežky. Kára je špeciálna trojkolka "choper" so sedadlom prekliato nízko. Za pomoci lyžiarskeho vleku sa vyveziete hore na svah a dole už to ide samo, rovnako ako v zime na lyžiach.

Ski areál + Bike Park Peklák

Ski areál Peklák v Českej Třebovej ponúka lyžovanie na 800 m dlhej červenej zjazdovke s prevýšením 150 m a menšiu zjazdovku modrej obtiažnosti pre výučbu lyžovania. Všetky svahy sú strojovo upravované a technicky zasnežované, a zimné športy si môžete užiť aj pri večernom lyžovaní. Ski servis, požičovňa vybavenia a bufet so širokým výberom občerstvenia sú samozrejmosťou. V letnom období sa zjazdovka mení v bike park so 7 traťami všetkých náročností. Od čiernych pre skúsených downhill riderov, červené technické trate vhodné pre hravých jazdcov s množstvom skokov (obchádzkových) a zákrut a modré pre širokú verejnosť zvládajúcu aspoň základy jazdy v teréne. Okrem zjazdových bicyklov vám na Pekláku požičajú aj terénne káry.

Zámok Litomyšl - UNESCO

Renesančný zámok nechal v 16. storočí postaviť Vratislav Nádherným z Pernštejna ako dar pre svoju milovanú ženu Máriu Manrique de Lara. A navštíviť by ste ho mali nielen kvôli zápisu na Zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1999. Pernštejnské sídlo s fasádami a štítmi pokrytými sgrafitovou výzdobou alebo tzv. listovými kabelkami skrýva tiež unikátne zámocké rodinné divadlo z roku 1797 s funkčnou mašinériou a súborom kulís. Celý zámocký areál je rozdelený na časť štátnu - zámok, kočiarni, úradnícky dom čp. 94, salet, francúzska záhrada a anglický park a časť mestskú - pivovar, jazdiareň, koniareň, úradnícky dom čp. 134 a I. nádvorie. Prezrieť si jeho interiéry i exteriéry môžete vďaka dvom prehliadkovým trasám.

Penzion U háje

Nedošín 62, Litomyšl
Česká republika

+420 724 313 719

info@agropension.cz

Check in
od 15:00
Check out
do 10:00

Možnosti hotela

Prístupnosť
Hotel nie je bezbariérový
Domáci maznáčik
Maznáčik povolený za poplatok 250 Kč/noc
Platba kartou
Platba kartou nie je možná
Fajčenie
Fajčenie zakázané