Baťov mrakodrap - Dvadsaťjednotka

Dvadsaťjednotka alebo Zlínsky mrakodrap je správna budova číslo 21 Baťových závodov, dokončená roku 1938 podľa projektu V. Karfíka. Ide o jednu z prvých výškových stavieb v Európe. Stavba je malým technologickým zázrakom a dokladom progresivity Baťovcov v Zlíne. V budove slúžila potrubná pošta a už v prvej polovici 20. storočia tu boli početné podlahové zásuvky elektrického prúdu a telefónu. Technickým unikátom je pojazdná kancelária J. A. Bati s rozmermi 6x6 metrov s klimatizáciou a s umývadlom. Do kancelárie môžete pri návšteve budovy nahliadnuť, nachádza sa na prízemí.

Na vyhliadkovej terase na poslednom poschodí sa vám naskytne krásny výhľad na mesto. Vyskúšať môžete aj ďalekohľady, ktoré sú typovo rovnaké ako na amerických mrakodrapoch. Vstup na terasu je zadarmo.

Moderné a pokrokové poňatie stavby preukázalo v priebehu rokov vysokú úžitkovú aj estetickú hodnotu a variabilitu využitia. Budova získala spoločne s celým priemyselným areálom bývalých Baťových závodov ocenenie Stavba storočia. Toto vrcholné Karfíkovo dielo je dnes národnou kultúrnou pamiatkou obdobia funkcionalizmu.

Otváracia doba:

  • denne od 10:00 do 21:00 hodín

Vstupné:

  • 35 Kč

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Severná Morava

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Zlín
Múzeum Juhovýchodnej Moravy v Zlíne
Zlínsky zámok
Mestské divadlo Zlín
TOBOGA Galaxie Zlín
Hrad Malenovice

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet