Objavte to NAJ z Chorvátska a získajte inšpiráciu na budúcu dovolenku na Jadrane!

Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Baťov mrakodrap - Dvadsaťjednotka

Dvadsaťjednotka alebo Zlínsky mrakodrap je správna budova číslo 21 Baťových závodov, dokončená roku 1938 podľa projektu V. Karfíka. Ide o jednu z prvých výškových stavieb v Európe. Stavba je malým technologickým zázrakom a dokladom progresivity Baťovcov v Zlíne. V budove slúžila potrubná pošta a už v prvej polovici 20. storočia tu boli početné podlahové zásuvky elektrického prúdu a telefónu. Technickým unikátom je pojazdná kancelária J. A. Bati s rozmermi 6x6 metrov s klimatizáciou a s umývadlom. Do kancelárie môžete pri návšteve budovy nahliadnuť, nachádza sa na prízemí.

Na vyhliadkovej terase na poslednom poschodí sa vám naskytne krásny výhľad na mesto. Vyskúšať môžete aj ďalekohľady, ktoré sú typovo rovnaké ako na amerických mrakodrapoch. Vstup na terasu je zadarmo.

Moderné a pokrokové poňatie stavby preukázalo v priebehu rokov vysokú úžitkovú aj estetickú hodnotu a variabilitu využitia. Budova získala spoločne s celým priemyselným areálom bývalých Baťových závodov ocenenie Stavba storočia. Toto vrcholné Karfíkovo dielo je dnes národnou kultúrnou pamiatkou obdobia funkcionalizmu.

Otváracia doba:

  • denne od 10:00 do 21:00 hodín

Vstupné:

  • 35 Kč

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách:  Severná Morava

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Zlín
Múzeum Juhovýchodnej Moravy v Zlíne
Zlínsky zámok
Mestské divadlo Zlín
TOBOGA Galaxie Zlín
Hrad Malenovice