Objavte to NAJ z Chorvátska a získajte inšpiráciu na budúcu dovolenku na Jadrane!

Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Námestie Svobody

Námestie Svobody čiže Svoboďák je bez pochýb najvýznamnejšie a najživšie brnianské námestie. Prvé zmienky o námestí pochádzajú už z 13. storočia, kedy jeho netradičný trojuholníkový tvar určili bývalé obchodné cesty a potok.

Dnes námestie Svobody ohraničuje niekoľko pozoruhodných budov. Za pozornosť stojí renesančný Dom pánov z Lipé s fasádou s mytologickými a biblickými výjavmi a ornamenty vínnej révy. Novorenesančný Kleinov palác má výrazné liatinové arkiere, ktoré odkazujú na hlavný obchodný artikel rodiny Klein vlastniacej železiarne v Sobotíne. Neprehliadnuteľný je dom U Čtyř mamlasů z roku 1902, ktorého ťažobu nesú na ramenách štyria obri. Za zmienku stojí tiež funkcionalistická fasáda Komerčnej banky od architekta Bohuslava Fuchsa, ktorá vzbudila v dobe svojho vzniku veľký rozruch.

Na námestí sa nachádzajú tri úplne rozdielne sochárske inštalácie, a to ako dobou svojho vzniku, tak poňatím a tematikou. Memento morových epidémií v Brne predstavuje ranne barokový morový stĺp z roku 1689. Z kruhových roštov bronzovej studne je možné čítať verše brnianskeho básnika Jana Skácela. A najdiskutovanejší je tzv. Časostroj, menhir z čiernej žuly, z ktorého každý deň v 11 hodín vypadáva sklenená gulička. Nenápadná linka na dlažbe námestia kopíruje základy zaniknutého kostola sv. Mikuláša.

Námestie Svobody je dejiskom mnohých akcií v priebehu celého roka. Konajú sa tu tradičné veľkonočné a vianočné trhy či otváranie Svätomartinského vína a ďalej tiež mnoho špeciálnych akcií.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách:  Južná Morava, Brno

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Brnenské podzemie
Petrov
Brno
Moravské zemské múzeum
Motýlí dom Papilonia v Brne
Kostol svätého Tomáša v Brne