Kostol svätého Tomáša v Brne

Pôvodne neskoro gotický kláštorný kostol augustiniánov sa nachádza na Moravskom námestí v centre Brna. Stavba začala v 14. storočí na popud Jána Henricha Luxemburského, brata cisára Karola IV. Kostol sv. Tomáša mal slúžiť ako hrobka členov rodu Luxemburgovcov, avšak nakoniec sú tu pochovaní len Ján Henrich so synom Joštom.

Pri obliehaní Brna za tridsaťročnej vojny bol kostol poškodený švédskymi vojakmi, ale ešte v 17. storočí sa dočkal obnovy podľa návrhu Jána Krstiteľa Erny. V polovici 19. storočia bola v okolí vybudovaná Joštova trieda, ktorej je dnes kostol dominantou.

Len pár krokov od kostola stojí osemmetrová jazdecká socha Jošta Luxemburského, markgrófa moravského z roku 2015. Dielo pochádza z rúk akademického sochára Jaroslava Rony, ktorý na diele pracoval 2,5 roka. Socha na prvý pohľad zaujme svojou disproporčnosťou - nohy koňa sú neúmerne dlhé. Veľkú kontroverziu vzbudzuje tiež fakt, že keď sa na sochu pozriete zospodu, môže pohľad pripomínať pánske intímne partie. Pre svoju extravagantné podobu sa socha Jošta rýchlo stala jedným zo symbolov Brna.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Južná Morava, Brno

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet