Objavte to NAJ z Chorvátska a získajte inšpiráciu na budúcu dovolenku na Jadrane!

Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Vila Tugendhat

Funkcionalistická vila Tugendhat ležiaca v pokojnej brnianskej štvrti Černá Pole je jedinou českou pamiatkou modernej architektúry zapísanou na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavnými dôvodmi pre zaradenie vily Tugendhat medzi najvýznamnejšie stavby sveta bolo jedinečné prelínanie interiéru a exteriéru, použitie ušľachtilých a exotických materiálov, nadčasové technické vybavenie a predovšetkým vysoká miera zachovalosti stavby.

Sídlo manželov Grety a Fritza Tugendhatových bolo vybudované medzi rokmi 1929 – 1930 podľa návrhu svetovo presláveného nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Ikonickou súčasťou vily je ónyxová stena, ktorá je dominantou obývačky. Vytvorená bola z jedného kusa kameňa a zostavená z jeho narezaných dielov tak, aby tvorila mozaiku. Pod určitým uhlom stena prepúšťa slnečné lúče a mení sa tak jej farba, ktorá dosahuje až červené odtiene.

V rokoch 2010–2012 prešla vila kompletnou rekonštrukciou. Stavba aj s priľahlou záhradou boli reštaurované tak, aby ich podoba zodpovedala dobe ich dokončenia. Interiéry sú okrem zachovaných originálov zdobené replikami pôvodného mobiliára. V suteréne je sprístupnené technické zázemie vily (priestory vzduchotechniky, kotolňa, strojovňa, spúšťanie okien, práčovňa, fotokomora aj tzv. mólová komora na uskladnenie kožuchov). Nachádza sa v ňom tiež stála expozícia približujúca architekta, stavebníkov a život rodiny do roku 1938.

Vnútorné aj vonkajšie priestory vily môžete vidieť na niekoľkých prehliadkových okruhoch. Vzhľadom k veľkému záujmu o prehliadky odporúčame rezerváciu miest s dostatočným predstihom, minimálne 3 mesiace vopred.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách:  Južná Morava, Brno

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Vianočné trhy v Brne
Námestie Svobody
Dom umenia mesta Brna
Kostol svätého Tomáša v Brne
Múzeum rómskej kultúry
Červený kostol