Kam sa v Slovinsku vydať za vínom? Objavte vinárske regióny, ochutnajte slovinské víno a užite si degustáciu v Ľubľane. Prinášame vám tipy na najlepšie zážitky, ktoré vám zabezpečia nezabudnuteľnú dovolenku.
1. Spoznajte malebné vinárske oblasti
Vinice pokrývajú viac než 22 300 hektárov slovinskej krajiny a sústreďujú sa do troch vinárskych regiónov. Prvým z nich je Prímorie (Prímorska), ktorí sa, ako sa už z názvu dá odvodiť, nachádza neďaleko jadranského pobrežia. Tento krásny vinársky kraj sa ďalej delí na podoblasti Goriška Brda, Vipavské údolie, Kras a Istria. Celý región má nádych stredomorskej atmosféry a priláka vás nielen prvotriednym vínom, ale aj stredovekými mestečkami rozosiatym po kopcovitej krajine. Degustáciu vína si spestríte ochutnávkou gastronomických špecialít alebo čerstvého ovocia odtrhnutého priamo zo stromu.
Najväčší slovinský vinársky región sa rozkladá na severovýchode krajiny. Nazýva sa Podrávie (Podravska) so svojimi časťami Zámurie a Štajersko. Centrom oblasti je mesto Maribor, ktoré sa pýši najstaršou vínnou révou na svete. V historickej perle Slovinska navyše budete mať nespočetné množstvo príležitostí na degustáciu lokálneho vína. Môžete si ním napríklad okoreniť relaxáciu v miestnych termálnych prameňoch.
Treťou vinárskou je Posávie (Posavska), ktoré sa rozprestiera na východe pri hraniciach s Maďarskom a zahŕňa oblasti Dolenjska, Bela krajina a Bizeljsko Sremič. Regiónom pretekajú rieky Sáva, Krka a Kolpa, ktoré spolu s vinohradmi a roztomilými kostolíkmi vytvárajú nezabudnuteľné scenérie. V takej krajine je radosť popíjať dobré víno napríklad s výhľadom na jeden z miestnych hradov či kláštorov. Na svojich potulkách týmito končinami narazíte na tzv. zidanice, čo sú malé viničné domčeky, v ktorých spoznáte autentickú atmosféru slovinskej vinárskej tradície.
Vyberte si ubytovanie v Slovinsku a pripite si znamenitým regionálnym vínom.
2. Vychutnajte si prvotriedne slovinské vína
Vďaka priaznivej klíme sa vínnej réve v Slovinsku veľmi darí, rozlohou však známym vinárskym veľmociam nestačí. Čo však tejto krajine chýba v hektároch, doháňa na kvalite, a tak tu ochutnáte prvotriedne vína, ktoré sa vyrovnajú svetovým štandardom.
Biele alebo červené? Sladké alebo suché? Slovinsko svoju rozmanitosť dokazuje aj vo vinárstve, a tak si tu každý nájde taký nápoj, ktorý najlepšie padne jeho chuťovým bunkám. V Prímorí vznikajú suchšie vína bohaté na minerály, ako je červený Refošk alebo biely Malvazija. Podrávie produkuje silné aromatické biele vína, ktorým dominuje odroda Šipon. Tie z Posávia zase vynikajú svojou ľahkosťou a výraznejšou kyslosťou. Vyskúšajte napríklad ružového Cvička alebo populárne červené víno Metliška črnina.
3. Vydajte sa za vínom do Ľubľany
Ak nemáte príležitosť navštíviť vinárske regióny, nezúfajte, o degustačný zážitok nemusíte prísť. Zastavte sa v slovinskom hlavnom meste, kde budete mať príležitosť spoznať kúsok z každej oblasti. Romantická atmosféra Ľubľany je navyše ideálna na posedenie si počas letného večera s najbližšími priateľmi a fľašou vína.
Staňte sa okamih sommeliérom a posúďte chuť miestnych vín, hoci aj priamo na Ľubľanskom hrade, kde nájdete príjemnú vináreň s obchodíkom.
4. Degustujte z plného hrdla v pivniciach, vinárňach aj na lodiach
Degustácia môže mať rôznu podobu, od bežnej až po netradičnú. Zavítajte do vínnych pivníc, kde nasajete romantickú atmosféru a porozprávate sa s miestnymi. Navštívte napríklad Vinagarove pivnice v Maribore, ktoré so svojou rozlohou 20 km² držia v Slovinsku čestné prvenstvo vo veľkosti. Schovávajú sa pod centrom mesta a lákajú na prehliadku s degustáciou.
Vo vinárni ste už asi niekedy boli, víno z fontány ste však zatiaľ určite neochutnali. V Slovinsku budete mať šancu si tento nevšedný spôsob degustácie vyskúšať. Fontánky, z ktorých tečie víno podobne ako minerálne pramene, nájdete vo Šmarješkých Topliciach, Vodole alebo Marezige.
Nezabudnuteľné zážitky vás čakajú aj na lodiach, napríklad v prímorskej Izole alebo Ľubľane, kde si dúšok bieleho alebo červeného vína vychutnáte na palube s krásnymi výhľadmi.