
Hľadáte letnú dovolenku za skvelú cenu? Pozrite si našu ponuku pobytov v Chorvátsku, Poľsku, Slovinsku či v Taliansku a naplánujte si relax pri mori už teraz!
Najsilnejší životný zážitok v poľskom Osvienčime
Odkiaľ sa vzal názov Brezinka, prečo práve na tomto mieste vznikli vyhladzovacie tábory? Kto a prečo tu bol internovaný? Aký bol denný režim, strava a život, čo sa dialo s deťmi? Žili tu rodiny spoločne? Aké lekárske pokusy na väzňoch vykonával Dr. Mengele? Kde skončil Rudolf Hess?
Dalo sa v tábore prežiť? Za akých podmienok a podaril sa niekomu útek? Ako prebiehal pracovný cyklus plynových komôr, čo bolo Canada a Sonderkomando? Kde sú pochovaní tí, čo zomreli as čím sa stretla ruská armáda pri oslobodení tábora? Ako mohlo vôbec k tak obrovskej ľudskej tragédii dôjsť?
Existuje veľa otázok, faktov, dokumentov a spomienok ... Spoznajme ich spolu pri odbornej návšteve múzea ... Bude pre nás nie len poučením z nedávnej histórie, ale aj silným životným zážitkom.
Auschwitz-Birkenau, v slovenskom preklade Osvienčim-Brezinka, bol najväčším nacistickým koncentračným a vyhladzovacom táborom založeným počas druhej svetovej vojny v Nemcami okupovanom Poľsku.
Niečo málo o Osvienčime
Svoj názov získal podľa nemeckého názvu neďalekého poľského mesta a dediny Brezinka, ktorá leží približne šesťdesiat kilometrov západne od Krakova. Po nemeckej invázii do Poľska v septembri 1939 boli obe dediny anektované k Tretej ríši a v rámci germanizácie miestnych názvov následne premenované.
Pri návšteve oboch táborov uvidíte "baráky", v ktorých otrasných podmienkach sa tiesnili státisíce väzňov. Neminie Vás ani kilometer dlhá príjazdová rampa či zbytky krematória, ktoré sa Nemci na konci vojny pokúsili zničiť.
V roku 1947 založilo Poľsko na uctenie pamiatky obetí múzeum na mieste prvých dvoch táborov, do ktorých viedla brána s cynickým nápisom "Arbeit macht frei" čiže "Práca oslobodzuje".
Nádražní 674
, Brno – Modřice
Česká republika
+421 233 006 990