Predĺžený víkend v júli - zahájte letnú sezónu kúpania, výletov a zmrzlín

Vezmite si v júli 2 dni dovolenky a užite si 5-dňový predĺžený víkend vďaka júlovému štátnemu sviatku, ktorý tento rok pripadne na stredu. Vyrazte do európskych kúpeľov za oddychom, do miest za kultúrou, ale aj do o poznanie chladnejších lesov a hôr.
Predĺžený víkend v júli - zahájte letnú sezónu kúpania, výletov a zmrzlín

Sviatok svätého Cyrila a Metoda

Obľúbený štátny sviatok na začiatku letných prázdnin nás tento rok poteší. Deň slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda (5. 7. 2023) vychádza na stredu, a tak si k nemu stačí vziať len 2 dni dovolenky, aby ste si dopriali zaslúžené voľno. Spolu s víkendom to znamená celých 5 dní voľna a príležitosť vypraviť sa minimálne na predĺžený víkendový výlet či na kratšiu dovolenku.

Za památkami

Európske metropoly plné pamiatok

Ulice miest bývajú začiatkom júla skôr ľudoprázdne. Keď si ale návštevu pamiatok starostlivo naplánujete tak, aby ste v najväčšom teple boli ukrytý v reštaurácii neďaleko kúpaliska s výborným poludňajším menu a osviežujúcim drinkom, nemáte sa čoho báť. Z európskych metropol odišli deti na tábory a za starými rodičmi, a centrá miest tak budú len vaše.

Tip - ako si mestské pamiatky užiť aj v horúcich letných dňoch?

Budapešť: Majestátnosť budovy maďarského parlamentu najviac vynikne v noci pri prechádzke po opačnom, teda západnom brehu Dunaja. Úplne ideálnym miestom na pozorovanie perfektne nasvieteného Parlamentu je Rybárska bašta.

Viedeň: Schlaďte sa v interiéri Katedrály svätého Štefana, ktorá je prirodzeným centrom mesta. Autorom precízne vypracovanej kazateľnice je rovnaký sochár, ktorý tvoril aj v Brne - Anton Pilgram.

Krakov: Ak sa do Poľska chystáte aj s menšími návštevníkmi, urobte im radosť návštevou jedného z najväčších európskych aquaparkov. Vodný park Krakow sa pýši predovšetkým bazénom s ôsmimi rôznorodými toboganmi a šmýkačkami.

Praha: Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na Prahu. Navštívte lenivo sa prevaľujúce zvieratá v ZOO či neďalekú rozkvitnutú botanickú záhradu v Troji. Vynechať nesmiete ani Karlov most či „povinné“ Václavské námestie, odkiaľ budete mať blízko ku všetkým významným pamätihodnostiam.

Bratislava

Bratislava

Pokiaľ chcete ostať verný nášmu hlavnému mestu a ukázať ho svojim deťom, neostávajte len v nákupných centrách a radšej sa vydajte k brehom Dunaja. Plávajúce lode vás možno zaujmú natoľko, že sa sami vydáte na nezabudnuteľnú výletnú plavbu. Skvelým zážitkom je tiež návšteva ZOO s Dinoparkom, malých vedcov vezmite aj do Zážitkového centra vedy - Aurelium.


Do hôr za kamzíkmi

Máte mesta plné zuby a leto si poriadne vychutnáte jedine v horách a hlbokých lesoch? Oboje si najlepšie užijete u nás na Slovensku. Vitamín D doplníte vo všetkých slovenských pohoriach, a tak neváhajte vyraziť nielen do Vysokých či Nízkych Tatier, ale tiež do Belianskych Tatier či do Javorníkov. Slniečko a vybavenie rozhodne nepodceňte ani pri pobyte v rakúskych Alpách.

Ak vám k spokojnosti stačia aj menšie, napríklad české kopčeky, zamierte napríklad do Beskýd vzdialených sotva 30 km od našich hraníc. Na kamzíky síce nenarazíte, ale zato tu zbadáte vierozvestcov Cyrila a Metoda v nadživotnej veľkosti, ktorým júlový sviatok patrí. Výstup na Radhošť spojte s návštevou Pustevien s výbornou kyselicou a mäsovými knedlíkmi s kapustou. A po ceste nezabudnite pozdraviť aj sochu boha Radegasta strážiacu miestne vrchy.

Hory

Festivalová letná horúčka

So začiatkom leta je už tradične spojený Festival Pohoda v Trenčíne. Ak to bude čo len trochu možné, nenechajte si tento rok festival s mnohoročnou tradíciou a účinkujúcimi z celého sveta ujsť. Po koncertoch, vystúpeniach a prednáškach si doprajte pár dní na doplnenie energie v nádhernom Trenčíne, alebo sa rovno oddajte oddychu v kúpeľoch Trenčianske Teplice. Ak sa vám ale festivalové uvoľnenie hodí skôr v auguste, rezervujte si lístky na skvelý festival Grape pri Piešťanoch.

Autor článku:

Eva PrcínováEva Prcínová
Aktualizované: 26. 9. 2023

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Objavujte Česko s Travelkingom

Vyberajte z jedinečných a overených pobytov

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet