Veľkonočné trhy u nás a vo svete alebo privítanie príchodu jari

Veľká noc je významným kresťanským sviatkom, ale tiež obdobím ľudových tradícií, ktoré súvisia s vítaním jari. Ak si chcete užiť veľkonočnú atmosféru, vydajte sa na niektorý z veľkonočných trhov či jarmokov.
Veľkonočné trhy u nás a vo svete alebo privítanie príchodu jari

Veľkonočné trhy na Slovensku

Veľkonočné trhy

Bratislava

Bratislavu raz za rok obklopí výzdoba z ručne pletených korbáčov zdobených stužkami a maľované kraslice. Okrem veľkonočnej nálady so sebou trhy prinesú ľudové tradície, ukážky remesiel, workshop ľudového tanca či vystúpenia detských súborov a samozrejme dobré jedlo aj pitie. Dajte si veľkonočnú plnku, trdelník a na zapitie trebárs miestne víno. Nechcete si to nechať ujsť? Tak si naplánujte pobyt v Bratislave na prvú polovicu apríla

Púchov

Tradičný veľkonočný jarmok plný remeselných výrobkov aj typických pochúťok môžete navštíviť i v Púchove. Ak ho nechcete zmeškať, vyrazte do Púchova po 2.4.


A ďalšie...

Ktoré ďalšie veľkonočné trhy na Slovensku stoja za návštevu? Napríklad ľudovo ladený jarmok v Brezne.

Veľkonočný jarmok s remeselnými trhmi sa koná aj v Dolnom Kubíne.


Veľkonočné trhy v Česku

Veľkonočné trhy

Praha

Najväčšie veľkonočné trhy u našich susedov sa každoročne organizujú v Prahe na Václavskom námestí, Staromestskom námestí aj námestí Republiky, tento rok začínajú 2.4. a končia 18.4. Sú tak obľúbené, že ich v roku 2015 zaradil americký denník USA Today na prvé miesto.

Na trhoch je pripravený každodenný kultúrny program, ukážky tradičných remesiel a zvykov a tiež veľa stánkov, kde je možné nakúpiť dekorácie a ďalšie drobnosti. Nechýbajú ani vybrané kulinárske špeciality, ochutnať môžete baránka, medovníčky, ale aj domáce syry, halušky a ďalšie dobroty.


Brno

Veľkonočné slávnosti prebiehajú na Námestí Svobody v rozmedzí 8.4. - 17.4. Samozrejmosťou je program plný tanca a spevu, vystúpia folklórne zbory aj cimbálovka a tiež stánky - od tradičných korbáčov, veľkonočných kraslíc, cez keramiku až k prútenému tovaru. Ochudobnení nebudete ani o občerstvenie, a ako už sa na južnú Moravu sluší a patrí, tak ani o víno.

Veľkonočné trhy v Európe

Veľkonočné trhy

Viedeň

Umelecky zdobené kraslice, štýlová výzdoba, vyberané lahôdky a k tomu hudobný sprievod a tematický program, práve tak vyzerajú trhy vo Viedni. Vydajte sa na romantické trhy pred zámok Schönbrunn (2.4. - 19.4.), ktoré sa budú páčiť vám aj deťom, sú tu pre ne totiž pripravené dielne, kde si vyrobia zajačikov z marcipánu i rôzne ozdoby. Vydať sa môžete aj na veľkonočný trh Am Hof či na starobylé námestie do centra mesta na Staroviedenské veľkonočné trhy na Freyungu, obidva sa konajú tiež v termíne 1.4. - 18.4.


Krakov

Chcete vyraziť na výlet vo dvojici a užiť si nielen trhy, ale aj romantiku? Zamierte do poľského Krakova a vydajte sa na hlavné námestie Rynek Główny, ktorý sa celoročne pýši historickými domami, pamiatkami a množstvom architektonických skvostov. Na každom rohu je potom útulná kaviareň, cukráreň a neminiete ani zdobené koče ťahané koňmi. Vo veľkonočnom období je tu navyše tematická výzdoba a veľa stánkarov, ktorí ponúkajú poľské špeciality, veľkonočné ozdoby a dekorácie a mnoho ďalších vecí.

Autor článku:

Nikol ChrástováNikol Chrástová
Aktualizované: 27. 9. 2023

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Objavujte Česko s Travelkingom

Vyberajte z jedinečných a overených pobytov

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet