Objavte to NAJ z Chorvátska a získajte inšpiráciu na budúcu dovolenku na Jadrane!

Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Objavte to NAJ z Česka: 8 NAJlepších miest, kde sa budete cítiť ako pri mori

V Česku si môžete pripadať aj ako pri mori, a to hneď na ôsmich miestach! Pripravili sme pre vás zoznam tých najkrajších priehrad a vodných nádrží, ktoré stojí za to navštíviť. Vydajte sa s nami na piesočné pláže a užite si leto plnými dúškami.
Objavte to NAJ z Česka: 8 NAJlepších miest, kde sa budete cítiť ako pri mori

V lete si zaslúžite piesočnaté pláže a osviežujúcu vodu - a tie nájdete aj v susednom Česku! Za ktorými vodnými plochami sa sem oplatí vybrať? Čítajte ďalej!

voda

1. Vodná nádrž Slezská Harta

Údolná nádrž Slezská Harta sa nachádza na rieke Moravici v Nízkom Jeseníku, juhovýchodne od Bruntálu. Ide o najmladšiu priehradu v Českej republike, ktorá bola postavená pre posilnenie nižšie ležiaceho vodárenského zdroja Kružberk. Súčasťou celého vodného diela je malá vodná elektráreň. Pokiaľ hľadáte ďalšie aktivity okrem kúpania a opaľovania sa, skúste na priehrade rybárčiť, jazdiť na loďkách či jachting a windsurfing. Vydajte sa na vyhliadkovú plavbu alebo si požičajte elektroloď, vodný bicykel alebo napríklad paddleboard. Možností vyžitia je tu neúrekom. Ďalším najbližším lákadlom je neďaleký 780 metrov vysoký kopec Velký Roudný. Je to najväčší a najzachovalejší stratovulkán v Českej republike.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


voda

2. Vodná nádrž Lipno

Vodná nádrž Lipno je najväčšie umelé jazero v Českej republike. Na dĺžku meria 44 kilometrov a najväčšiu šírku dosahuje pri Černé v Pošumaví a to 10 kilometrov medzi brehmi. Právoplatne je nádrž nazývaná juhočeským morom. Lipno leží na Šumave, hľadajte ho na hornom toku Vltavy, na hranici národného parku a chránenej krajinnej oblasti Šumava. Nádrž je tvorená sústavou dvoch hrádzí, umelých vodných nádrží a vodných elektrární. Lipno oplýva nádhernými plážami, medzi tie najkrajšie sa radí pláž v Lipne nad Vltavou, vo Frymburku alebo napríklad Černá v Pošumaví. Nádrž je bohatá na lodnú dopravu, jazdí tu pravidelná linková prepravná služba i okružné vyhliadkové plavby. Rezorty pozdĺž Lipna disponujú požičovňou potrieb pre vodné športy. Vyskúšajte si paddleboard, kajak alebo rekreačnú plachetnicu.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


voda

3. Vodná nádrž Brno

Brnianska priehrada, predtým nazývaná Kníničská priehrada, bola vybudovaná na rieke Svratke v rokoch 1936 - 1940. Slúžila ako zásobáreň pitnej vody pre Brno a zdroj elektrickej energie. Dnes je hlavne vychýrenou brnianskou rekreačnou oblasťou s pravidelnou lodnou dopravou. Priehradu brázdi 6 parníkov, ktoré zastavujú na oboch brehoch. Okolo prístavísk nájdete letné reštaurácie a terasy. O športové vyžitie tu tiež nie je núdza - niekoľko požičovní na priehrade vám zaručí možnosť vyskúšať si všetky druhy vodných športov. Populárne na priehrade sú jachting, paddleboard, kajaky či osmiveslice. Okolo priehrady sa rozkladajú rozľahlé lesy, ktorými vedú chodníky pre peších i cyklotrasy. Na začiatku leta sa každoročne na priehrade koná prehliadka ohňostrojov Ignis Brunensis.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


voda

4. Vodná nádrž Nové Mlýny

Vodná nádrž Nové Mlýny sa nachádza na dolnomu toku Dyje a ide sa o sústavu troch nádrží. Tie sú rozdelené na hornú Mušovskú, strednú Věstonickú a dolnú Novomlýnskú. Mušovská nádrž je určená pre rekreáciu, Věstonická slúži ako prírodná rezervácia pre hniezdenie vtákov a Novomlýnská pre závlahy, elektrinu, rybolov a rekreáciu. Nádrže boli postavené v 70. rokoch kvôli zamedzeniu každoročných záplav a zvýšeniu intenzity poľnohospodárskej výroby. Do tej doby sa tu nachádzala najrozsiahlejšia lužná krajina. Okrem kúpania a rybolovu, je na Mušovskej priehrade populárny windsurfing, wakeboarding, paddleboarding alebo klasické vodné bicykle. Okolie je pretkané pešími cestami a cyklotrasami, takže až vás omrzí juhomoravské mora, vyrazte na výlet na Pálavu.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


voda

5. Vodná nádrž Rozkoš

Vodná nádrž Rozkoš je ôsmou najväčšou priehradou v Česku a je nazývaná východočeské more. Samotná nádrž je rozdelená Rovenskou hrádzou a priemerná hĺbka vody je 10 metrov. Nádrž bola postavená za účelom protipovodňovej ochrany. Dnes je obľúbeným rekreačným miestom vo východných Čechách. Veľmi populárny je tu rybolov a počas leta býva v autokempe Rozkoš ubytovaná celá osada rybárov. Zažijete tu romantické kúpanie a na svoje si prídu aj milovníci surfovania. V autokempe nájdete krčmy aj motokáry. Okolité pamätihodnosti pozývajú na výlet, vydajte sa napr. do kúzelného Babiččina údolí alebo na zámok Ratibořice.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


voda

6. Orlická priehrada

Orlická priehrada je súčasťou Vltavskej kaskády a je najväčšou, najvyššou a najmohutnejšou priehradou na Vltave. Je tiež najväčšou vodnou nádržou v Česku, čo sa týka objemu zadržanej vody. Pri hrádzi sa nachádza hydroelektráreň so štyrmi Kaplanovými turbínami. Orlická priehrada leží neďaleko zámku Orlík, podľa ktorého získala svoje pomenovanie. K zámku sa dostanete aj po vode, lodná doprava ho spája s hradom Zvíkov. Na Orlíku sa nachádza 13 kempov s piesočnými a niekoľkými kamenistými plážami. Okrem kúpania a lodnej dopravy je nádrž skvelá nasurfovanie, požičanie lodiek i vodných bicyklov. V okolí je veľa prírodných zaujímavostí, ktoré stoja za návštevu.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


voda

7. Priehrada Slapy

Priehrada Slapy je tiež súčasťou Vltavskej kaskády a je piatou najväčšou priehradou v Českej republike, ktorá bola postavená ako ochrana pred veľkými vodami. Nachádza sa 30 kilometrov od Prahy. V okolí nádrže o ubytovanie nie je núdza, či už preferujete kempy, hotely alebo penzióny. Okolitá krásna krajina vyzýva na pešie a cyklistické výlety. Priamo na priehrade sa potom môžete okrem kúpania užiť aj vodné lyžovanie, windsurfing alebo napríklad na jachting. Na brehoch sú piesočné a trávnaté pláže, a dá sa tu kúpať aj mimo kempy vo voľnej prírode. Medzi známe miesta na kempovanie patrí Nová Rabyně, Ždáň, Měřín, Stará a Nová Živohošť, Kobylníky alebo Županovice

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


voda

8. Máchovo jazero

Romantické Máchovo jazero je v skutočnosti rybníkom a rovno tým najväčším v Čechách. Založil ho Karel IV. roku 1366. Na jazere sa nachádzajú dva ostrovčeky pomenované Myší a Kachní, ku ktorým sa viažu miestne povesti. Vstup je na ne ale zakázaný, keďže ide o významné ornitologické lokality. „Mácháč“, ako je jazero prezývané, je obklopený štyrmi piesočnými plážami a dve z nich - Doksy a Staré Splavy - slúžia aj ako rekreačné strediská s toboganmi a ďalšími atrakciami. Na jazere je populárne člnkovanie, vodné bicyklovanie, ale aj surfovanie. Najnovšie sa tu môže aj rybárčiť. Vydajte sa na okružnú plavbu výletným parníkom trvajúcu 30 minút. Od Máchovho jazera je to blízko na hrad Kokořín, zámok Mnichovo Hradište alebo do Českého raja.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, aby ste mali vodu a zábavu pri nej skutočne blízko.


Autor článku:

Aktualizované: 21. 7. 2024

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Objavujte Česko s Travelkingom

Vyberajte z jedinečných a overených pobytov