Objavte to NAJ z Chorvátska a získajte inšpiráciu na budúcu dovolenku na Jadrane!

Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Objavte to NAJ z Česka: 7 NAJkúzelnejších prírodných kúpalísk v Česku

V Česku sa môžete vydať za vodou i do prírody. Ak vás láka romantická krajina, zatopené lomy sú pre vás to pravé orechové. Čistá a priezračná voda, divoká príroda a bohatá fauna. Vybrali sme pre vás 7 najkúzelnejších prírodných kúpalísk.
Objavte to NAJ z Česka: 7 NAJkúzelnejších prírodných kúpalísk v Česku

Doprajte si nikým nerušené kúpanie v lone prírody a vydajte sa za najlepšími prírodnými kúpaliskami v Česku. Ktoré to sú? Čítajte ďalej!

lom Výkleky

1. Zatopený lom Výkleky

Zatopený lom Výkleky sa nachádza na Přerovsku, neďaleko Olomouca. Hneď pri vstupe do lomu vás privíta kamenistá pláž s pozvoľným vstupom do vody. V ostatných častiach lomu môžete vliezť do vody z kamenitých útesov. Voda je v jazierku tak čistá a priezračná, že počas plávania dohliadnete až do trojmetrovej hĺbky. Maximálna hĺbka 6 metrov s kamenným dnom robí z lomu raj pre potápačov. Tí môžu obdivovať pestrý podvodný život, pozorovať raky a drobné rybky. Celý lom je obostretý obrími skaliskami zarastenými stromami, z ktorých je pekný výhľad na hladinu i do okolia.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, nech to máte k lomu skutočne blízko.

Ako sa do lomu dostať?

Choďte smerom od Olomouca (E 442), odbočte z diaľnice na Exit 290 (Velký újezd) smer Výkleky, zíďte až dolu do dediny a tam nájdete odbočku doľava na poľnú cestu (do kopca, označené značkou parkovisko). Parkovisko pri lomu je platené.

Varovanie!

V lome Výkleky je zakázané stanovať, táboriť, zakladať oheň, rúbať dreviny či inak využívať priľahlé súkromné pozemky. V zatopenom lome je zakázané kúpať psov. Kúpanie je tu na vlastné nebezpečenstvo.


Mašovice

2. Mašovický lom pri Znojme

Mašovický lom na Znojemsku je prírodovedecky zaujímavá lokalita. Predtým sa v lome ťažil kameň a štrk, dnes je podľa ochrancov prírody unikátom. Ide o umelý biotop, v ktorom je čistá a priezračná voda. Lom priťahuje všetky živočíšne druhy z okolia, pretože im pred jeho vznikom podobné prostredie chýbalo. Okolie lomu aj samotné vody sú bohaté na miestnu faunu. V lome žije chránený mlok dravý, a tiež skokan štíhly, hrabavka škvrnitá a kunka červenobruchá. V priľahlých porastoch sa skrýva užovka obojková, jašterica obojková, jašterica obyčajná a ohrozená jašterica zelená. Na brehu lomu rastú porasty vzácneho machu.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, nech to máte k lomu skutočne blízko.

Ako sa do lomu dostať?

Lom sa nachádza v blízkosti obce Mašovice pri Znojme.

Varovanie!

Neodporúča sa výlet s malými deťmi, pretože je lom obkolesený strmými svahmi.


Rampa

3. Lom Rampa pri Jeseníku

Lom Rampa je dominantným lesným lomom v oblasti Žulovskej pahorkatiny. Od ostatných ho spoznáte podľa jeho hlavnej kuriozity, vysokej narezanej kolmej steny, ktorá tu ostala po ťažbe. Lom sa nachádza kúsok od obce Černá Voda, neďaleko Jeseníku v Rychlebských horách. Kúpanie sľubuje veľkú romantiku a krásnu prírodu. Okolo lomu nie sú žiadne stánky ani ďalšie turistické atrakcie. Jazdia sem za kúpaním partie nadšencov, ktorým nevadí vydať sa za čistou vodou o kúsok ďalej od civilizácie. Najbližšiu reštauráciu a penzión nájdete až v obci Černá Voda.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, nech to máte k lomu skutočne blízko.

Ako sa do lomu dostať?

Cesta je jednoduchá. Na prvej križovatke v smere zo Žulovej na Černú Vodu odbočíte vpravo a po červenej značke sa dostanete až k lomu. Auto si zaparkujete zhruba sto metrov od lomu.

Varovanie!

Kúpanie v lome je povolené na vlastné riziko.


Konetopy

4. Jazero Konětopy

Jazero Konětopy sa nachádza blízko rovnomennej obce. Ide o zatopenú pieskovňu s priezračnou vodou. Čistá voda priam volá na kúpanie i potápanie. Na vode stojí starý bager od doby, kedy sa v pieskovni ťažilo. Dnes slúži ako skokanský mostík do vody. Ďalšou miestnou raritou sú sladkovodné medúzy. Okolo jazera sa nachádza trávnatá pláž aj jedna malá piesočná pláž. Jazero je obklopené borovicovým lesom a z časti je oplotené. Vnútri oploteného areálu nájdete plochu na parkovanie, toalety a stánky s občerstvením. Na jazere je tiež možné väčšiu časť roka rybárčiť.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, nech to máte k lomu skutočne blízko.

Ako sa do lomu dostať?

Pieskovňa leží pri obci Konětopy, za križovatkou na Byšice a Všetaty. Príchod od Brandýsa nad Labem alebo Kostelca je možný cez Dřísy. V obci Konětopy potom zabočte doľava a následne choďte po dobrej poľnej ceste až k pieskovni. Miestny názov tejto časti obce je Choboty.

Varovanie!

Do pieskovne je zákaz vstupu so psami.


Velke Darko

5. Rybník Velké Dářko

Rybník Velké Dářko je najväčším rybníkom Vysočiny a nachádza sa uprostred lesnatej krajiny Žďárskych vrchov. Pre svoju rozlohu sa prezýva aj more Vysočiny. Hoci je rybník veľký, je dosť plytký. Maximálna hĺbka siaha do 4 metrov, priemerná hĺbka v rybníku je 1,5 metra. Rybník bol založený v 15. storočí za účelom zhromažďovania vody na pohon hámrov, píl a mlynov na hornom toku Sázavy. Dnes je rajom na kúpanie, windsurfing, jachting a prístav. Voda v rybníku je vďaka okolitým rašeliniskám a veľkej nadmorskej výške skôr kyslá. To značí veľmi dobrú kvalitu vody. Brehy rybníka sú piesočnaté. Okolo rybníka sa nachádza krásna príroda s rozsiahlymi lesmi ako stvorená na rekreáciu a oddych.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, nech to máte k lomu skutočne blízko.

Ako sa do lomu dostať?

Rybník leží 7 km severne od Žďáru nad Sázavou. Vydať sa k nemu môžete na bicykli po cykloceste vedúcej zo Žďáru alebo pešo po náučnom chodníku vedúcom okolo pobrežia rybníka. Chodník prechádza dvomi národnými prírodnými rezerváciami pripomínajúcimi severskú tajgu. Dlhá je 12 km a poskytuje 15 zastavení. Po brehu vedie aj cyklotrasa spájajúca Žďár nad Sázavou a Polničku.


Hradiste

6. Zatopený lom Hradišťský vrch pri Konstantinových Lázňach

Zatopený lom Okrouhlák sa nachádza na severozápadnom svahu Hradišťského kopca neďaleko Konstantinových Lázní. Lom pripomína obrie odtlačky laby psa. Ide o čadičový lom s jazierkom a výraznými kamennými blokmi stĺpovitej formy čadiča. V lome prebiehala ťažba od konca 19. storočia až do roku 1997. Dnes lom ponúka prírodné kúpanie s priezračnou vodou a piesočnou plážou. V niektorých miestach dosahuje voda hĺbku až 13 metrov, voda je tu tak priezračná, že je vidieť do 4 metrov hĺbky a na jeseň pri dobrých podmienkach dokonca až do 10 metrov! Jazierko je bohaté na faunu. Nájdete tu veľa druhov sladkovodných rýb ako sú plotice, karasy, kapre, jalce, šťuky, ostrieže a dokonca aj sumce. Pri troche šťastia tu narazíte aj na raky a vodné slimáky.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, nech to máte k lomu skutočne blízko.

Ako sa do lomu dostať?

Lom Hradišťský vrch sa nachádza 1 km južne od Konstantinových Lázní. Dostanete sa k nemu po trase náučného chodníka Hradišťský vrch.

Varovanie!

Kúpanie a potápanie v lome je tu na vlastné riziko.


Milada

7. Jazero Milada

Rekreačná oblasť Milada s rovnomenným jazerom sa nachádza kúsok od Ústí nad Labem, Teplíc, Chabařovic a Trmic. Ťažba hnedého uhlia skončila v hlbinnom dole Milada roku 1997 a 9 rokov sa napúšťal vodou, kým z neho vzniklo rovnomenné jazero. Oblasť je tak rozsiahla, že jazero Milada dnes patrí medzi najväčšie v Českej republike, hneď po jazeru Most, Medard a po Máchovom jazere. Jazero disponuje vysokou kvalitou vody, ktorá je priehľadná do hĺbky niekoľkých metrov. Zároveň tu žije mnoho druhov rýb ako ostriež, šťuka, zubáč, sumec, plotica a červenica. Do jazera sa ľudia chodia kúpať, ale aj rybárčiť, prevádzkovať jachting a ďalšie aktivity.

Pozrite sa na tipy, kde sa ubytovať, nech to máte k lomu skutočne blízko.

Ako sa do lomu dostať?

Jazero je vzdialené vzdušnou čiarou 5 kilometrov od Ústí nad Labem. Príďte sem na bicykli po priľahlej cyklotrase 3009 vedúcej z Krušných hôr. Alebo sem dorazte autom po diaľnici D8 vedúcej z Prahy.

Varovanie!

Kvôli obmedzeniu v doprave je lepšie sa vydať k lomu na bicykli.

Autor článku:

Aktualizované: 21. 7. 2024

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Objavujte Česko s Travelkingom

Vyberajte z jedinečných a overených pobytov