Objavte to NAJ z Chorvátska a získajte inšpiráciu na budúcu dovolenku na Jadrane!

Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Rakúska gastronómia nie je len schnitzel, aj keď ten tiež stojí za to!

Či už sa chystáte do Rakúska na hory, za krásnou prírodou, historickými pamiatkami alebo za kultúrou, určite by ste mali ochutnať typickú rakúsku kuchyňu. Je poctivá, výdatná a z kvalitných surovín. Z nášho menu rakúskych špecialít si určite vyberiete.
Rakúska gastronómia nie je len schnitzel, aj keď ten tiež stojí za to!

Rakúska kuchyňa sa vyvíjala po dlhé stáročia a odráža sa v nej vplyvy mnohých kultúr. Vďaka polohe v samom srdci bývalého impéria Rakúsko-Uhorska v sebe rakúske pokrmy nesú niečo zo všetkých krajín, kam bývalé mocnárstvo zasahovalo. Nájdeme v nich prvky českej, talianskej, nemeckej, maďarskej, balkánskej aj rumunskej gastronómie. Hoci nie je miestna kuchyňa nijako zvlášť preslávená, takmer každý si vybaví minimálne dve miestne špeciality: pravý viedenský rezeň a Sacherovu tortu. Aké sú ďalšie lahôdky, ktoré by ste rozhodne mali ochutnať?

Hlavné jedlá

Wienerschnitzel

Viedenský rezeň

Najväčšou hviezdou rakúskej gastronómie je preslávený viedenský rezeň čiže Wienerschnitzel. Hovorí sa mu tiež slonie ucho, pretože musí byť tenučký a veľký cez celý tanier. Zaujímavosťou je, že je tento pokrm dokonca chránený zákonom. Reštauratéri môžu s prídomkom viedenský predávať iba tenký rezeň z najkvalitnejšieho teľacieho mäsa (z časti zvanej orech) vyprážaný na prepustenom masle. Podáva sa pokvapkaný teľacím vývarom s citrónom a zemiakovým šalátom bez majonézy. Na túto špecialitu si zájdite najlepšie do viedenského podniku Figlmüller, ktorý sa na tento pokrm špecializuje už od roku 1905. Ide o skutočne preslávenú reštauráciu, a tak si nezabudnite včas urobiť rezerváciu.

Tafelspitz

Ďalšou viedenskou lahôdkou pre labužníkov je Tafelspitz, teda hovädzia špička varená v zeleninovom vývare so zemiakmi a zeleninou. Môžeme vám garantovať, že po tejto výdatnej "polievke" určite nebudete mať hlad.

Käsespätzle

Käsespätzle

Medzi najobľúbenejšie rakúske destinácie patrí oblasť Tirolska, ktorá je ukrytá medzi Nemeckom, Švajčiarskom a Talianskom. V tirolskej kuchyni sa odrážajú veľmi rozmanité klimatické podmienky aj vplyv susedných štátov. Hlavnou špecialitou Tirolska sú syrové špecle Käsespätzle. Základom sú horúce vaječné halušky doplnené strúhaným syrom a zdobené smaženou cibuľkou a cesnakom.

Bauernschmaus

Bauernschmaus

Ak vás za dlhých nocí pri pive či víne prepadne hlad, spoľahlivo ho zaženiete typickým vidieckym jedlom Bauernschmaus. Ide o veľký obložený tanier s niekoľkými druhmi mäsa (bravčová pečienka a kotleta, údené), šunkou, párkom, klobásou, knedľou a kapustou. Medzi kulinárske poklady patrí tiež horský syr Bergkäse, ktorý sa podáva v rôznych štádiách zrenia. Čím je starší, tým je suchší, a potom chutí podobne ako parmezán. Ďalším obľúbeným druhom syra je Almkäse z vysokých oblastí v horách. Textúrou sú tieto syry tvrdšie a pýšia sa jedinečnou jemne orechovou chuťou.


Polievky

Frittatensuppe

K rakúskej kuchyni neodmysliteľne patria aj polievky. Pre alpské časti krajiny je typický hovädzí vývar s celestýnskymi rezancami Frittatensuppe. V Tirolsku si pochutnáte na Leberknödelsuppe, hovädzom vývare s pečeňovými knedličkami. Veľmi obľúbená je tiež gulášová polievka Gulassuppe.


Dezerty

sacher

Sacherova torta

V rakúskej gastronómii majú svoje nezastupiteľné miesto zákusky a sladkosti, ktoré sa tešia veľkej obľube a ich ponuka je naozaj pestrá. Najznámejším dezertom je bez pochýb torta Sacher. Ide o čokoládovú tortu plnenú marhuľovou marmeládou a poliatú čokoládovou polevou. Originálna receptúra na tento zákusok je vo vlastníctve viedenského hotela Sacher a je prísne tajná. Určite vám teda odporúčame tortu ochutnať priamo tam.

Germknödel

Za gastronomický klenot je v Rakúsku považovaný Germknödel, nadýchaný kysnutý ovocný knedlík plnený lekvárom. Servíruje sa poliaty maslom alebo vanilkovým krémom a je tiež posypaný cukrom a makom. Podávať sa môže ako hlavný chod aj dezert.

Nockerl

Nockerl

Špecialitou Salzbursku je Nockerl, zákusok zo zapečenej snehovej peny s horúcou zaváraninou alebo rozmixovaným ovocím. Dal by sa prirovnať k torte Pavlova. Tento dezert robia údajne po celom Salzburgu úplne rovnako. Najviac vychýrený Nockerl však podávajú v hoteli Goldene Hirsh.


Nápoje

Viedenská káva

S kaviarenskou kultúrou v Rakúsku je neodmysliteľne spojená viedenská káva, na ktorej si pochutnávali aj cisár František Jozef I. alebo cisárovná Sisi. Ide o predĺžené espresso s kopcom pravej šľahačky. Podáva sa vo vysokom pohári s uškom a dlhou lyžicou, aby krásne vynikli obe vrstvy tohto nápoja. Šľahačka sa často zdobí rôznymi polevami, čokoládou alebo škoricou. Ak si však o to vyložene nepožiadate, šľahačka by nemala byť ničím dochutená.

Víno

Rakúsko má veľmi dlhú tradíciu vinárstva, produkujú sa tu predovšetkým suché biele a dezertné vína. Kvôli podobnému podnebiu sú chuťovo blízke vínam z Moravy. Vynikajúce podmienky tu panujú pre Rizling rýnsky (Riesling), Sauvignon, Muškát (Muskateller) a Pinot Blanc (Weissburgunder). Ďalej sa darí tiež medzinárodne obľúbeným odrodám ako Chardonnay a Pinot Noir. Skvostom domácich odrôd je Veltlínske zelené (Grüner Veltliner).

Pivo

Ani vo varení piva nie sú Rakúšania pozadu, vyrába ho celý rad veľkých i lokálnych pivovarov. Existujú tu pivovary so stáročnou históriou a rodinnou tradíciou. Najznámejšie sú pivá štajerského pivovaru Gösser alebo Schwechtu z Dolného Rakúska. Veľmi obľúbený nápoj je Radler, teda pivo s limonádou.

Red Bull

Možno vás prekvapí, že najznámejší rakúsky nápoj je energetický drink Red Bull, ktorý sa v Rakúsku vyrába podľa thajskej receptúry od roku 1987.

Autor článku:

Aktualizované: 22. 7. 2024

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Objavujte Rakúsko s Travelkingom

Vyberajte z jedinečných a overených pobytov