Mesto Balatonföldvár

Mesto Balatonföldvár sa nachádza na južnom brehu jazera Balaton a vďaka svojej prírodnej krásne a historickému dedičstvu je navštevovanou turistickou destináciou Maďarov, ale aj zahraničných návštevníkov. Osada ponúka množstvo rekreačných možností a širokú škálu vodných (plachtenie, windsurfing, rybolov, veslovanie atď.) aj pozemných športov (plážový volejbal, cyklistika, futbal atď.). Okolo 4. storočia pred n. l. oblasť osídlili keltskí osadníci, ktorí tu postavili veľký hrad z doby železnej, podľa ktorého je pomenovaný Balatonföldvár a ktorého pozostatky možno vidieť dodnes.

Čo sa oplatí vidieť v Balatonföldvári?

  • Na Petőfiho ulici sa nachádza niekoľko pozoruhodných budov, pod číslom 9 je takzvaný „Kulpintyó“ - bývalé sídlo Zsigmonda Széchényiho, známeho spisovateľa a poľovníka. Na čísle 11 sa nachádzala vila slávnej herečky Gizi Bajor, ktorá bola členkou Národného divadla. Na čísle 13 sa nachádza jedna z najvýznamnejších budov v meste, vila profesora Frigyesa Korányiho, lekára rodiny Széchényi, ktorého myšlienkou bolo premeniť Balatonföldvár na kúpeľné stredisko.
  • Prístav Balatonföldvár, otvorený v roku 1905, je stále jedným z najväčších výletných prístavov na Balatone a nachádza sa v ňom Holubí ostrov a niekoľko neoklasicistických budov vrátane starého kasína.
  • Z hornej časti promenády Petőfi sa začína Keltský chodník a vedľa promenády a kaplnky sa nachádza jediná zachovaná svätyňa bývalého keltského hradu, reťaz Štefánia, s malou vyhliadkou na vrchole s výhľadom na Balaton. Odtiaľ pochádza názov promenády, keďže archeologické nálezy dokazujú, že v tejto oblasti v 4. storočí pred n. l. prekvitala keltská kultúra.
  • Z konca Keltského chodníka sa dostanete na vrchol 40 metrov vysokej sprašovej steny a k Národnej vlajke, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na protiľahlý polostrov Tihany a na obe kotliny jazera.
  • Pokračovaním po Vysokom pobreží sa dostanete k návštevníckemu centru námornej histórie Balatonföldvár a k vyhliadke.
  • V kancelárii TourInform sa môžete zúčastniť objaviteľskej hry, počas ktorej sa hravou formou dozviete o miestnych historických hodnotách osady.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Balaton,

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet