Štiavnické vrchy

Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy je vďaka svojej úctyhodnej rozlohe až 77 630 ha najväčšia CHKO na Slovensku. Oblasť sa rozprestiera na území pohoria, ktoré bolo v mladších treťohorách najväčším stratovulkánom u nás. Nájdete tu aj ďalšie slovenské naj - Štiavnické vrchy sú rozlohou najväčším vulkanickým pohorím, rastú tu najvyššie položené duby cerové, hraby a jarabiny a najnižšie položené prirodzene rastúce jedle. Oblasť je celosvetovo známa ako významná banská lokalita zameraná na ťažbu striebra a zlata, a tak sú vrchy prevŕtané bývalými baňami a štôlňami. Vplyvom banskej činnosti tu vznikli tiež unikátne jazerá - tajchy. Dodnes sa ich zachovalo 24 a slúžia na kúpanie, člnkovanie, rybolov a v zime tiež na korčuľovanie. Medzi najobľúbenejšie tajchy patrí Počúvadlo, Klinger či Evičkino jazero. Najvyšším vrchom Štiavnických vrchov je Sitno (1 009,2 m n. m.) a na jeho východnom úbočí stojí zrúcanina kamenného Sitnianskeho hradu.

Obľúbené turistické trasy:

  • Z Banskej Štiavnice k tajchu Klinger po červenej značke popod Nový zámok (2,4 km, cca 1 hodina chôdze).
  • Od Počúvadlianskeho jazera (tajch Počúvadlo) na vrch Sitno po Náučnom chodníku Sitno a späť (zelená značka, 4 km, cca 3 hodiny chôdze). Možná odbočka na Hrad Sitno.

Zobraziť mapu

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet