Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Valtice)

Valtický kostol Nanebovzatia Panny Márie patrí s dĺžkou 50 m a šírkou 34 m patrí k vôbec najväčším kostolom brnenskej diecézy. Je hlavnou dominantou malebného námestia Svobody vo Valticiach. Jeho stavba bola začatá v roku 1631 a trvala s prestávkami takmer 40 rokov. Prvé veľké meškanie spôsobilo zrútenie klenby takmer dostavaného kostola v roku 1638. Stavba bola dlhšie prerušená vpádom Švédov (1648) a potom aj tureckých vojsk (1663) na južnú Moravu.

Nad hlavným oltárom sú umiestnené výklenky so sochami štyroch evanjelistov a po stranách vidno sochy cisára sv. Henricha, pápeža Sylvestra II., Arona a Mojžiša. Priečelie chrámu je vyzdobené stĺpmi, lomenými rímsami a sochami apoštolov sv. Petra a Pavla v nadživotnej veľkosti. Kostolné veže mali pôvodne ihlanové zastrešenie, ale knieža Jan II. z Lichtnštejna ich nechal pri rekonštrukcii v roku 1908 zastrešiť secesnými helmicami. Tie dosahujú výšky 60 m. Vo východnej veži sú umiestnené tri zvony. Najväčší zvon menom Mária pochádza z roku 1446 a váži 996 kg. Dva menšie zvony Anna a Václav boli nadobudnuté v roku 1992 na počesť 800. výročia založenia mesta. Tieto menšie zvony boli získané z prostriedkov, na ktoré sa zložili občania Rakúska a Valtíc.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Južná Morava, Lednice a Valtice

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet