CHKO Blaník

Chránená krajinná oblasť Blaník je vôbec najnavštevovanejšou prírodnou rezerváciou v Česku. Jej najznámejšou časťou je povesťami opradená hora Velký Blaník. Nachádza sa v Stredočeskom kraji asi 10 kilometrov južne od Vlašimi. Podľa legendy spí vo vnútri kopca armáda blanických rytierov vedených svätým Václavom. Keď bude Českým krajinám najhoršie, rytieri sa prebudia, porazia nepriateľov a v Čechách nastane opäť pokoj a mier. Okrem prírodných krás je táto legenda jedným z dôvodov, prečo je Velký Blaník hojne navštevovaný turistami. Ak sa po stopách rytierov vydáte, na vrchole hory vo výške 638 m n. m. sa pred vami otvoria prekrásne výhľady do podblanickej krajiny. Nachádza sa tu drevená rozhľadňa v tvare husitskej hlásky a tiež zvyšky stredovekého hrádku.

Po zdolaní Velkého Blaníku by ste nemali zabudnúť ani na jeho menšieho a menej navštevovaného suseda, vrch Malý Blaník. Hoci je oblasť pretkaná turistickými a náučnými chodníkmi, značená okružná trasa spájajúca oba kopca neexistuje. S mapou sa ale tento výlet dá zvládnuť aj po neznačených cestách. Na vrchole Malého Blaníku vo výške 564 m n. m. stojí romantická zrúcanina kaplnky sv. Márie Magdalény, v ktorej vraj duch posledného pustovníka stráži ukrytý poklad. Kaplnka bola už od 15. storočia významným pútnik miestom, z ich stredu vyrastá pamätný smrek zvaný "Veľký mních" s obvodom 321 cm a výškou 34 metrov.

Čo ďalšie môžete v CHKO Blaník vidieť?

  • Louňovice pod Blaníkem s renesančným zámkom
  • Kondrac s románskym kostolom sv. Bartoloměja
  • Veliš s malebným kostolom sv. Josefa
  • Libouň so známym kostolom sv. Václava
  • Roudný s geoparkom na mieste bývalej zlatej bane
  • Načeradec s expozíciou o živote predkov

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Stredné Čechy

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet