Chorvátske ostrovy: Tipy na výlet a zaujímavé miesta

Syráreň GligoraNajobľúbenejší výlet v lokalite

Každý milovník dobrého jedla by mal počas návštevy chorvátskeho ostrova Pag ochutnať znamenitý Paški sir (Pažský syr). Táto delikatesa býva označovaná za najlepší chorvátsky syr a mnohé prestížne gastronomické rebríčky ho radia k 10 najlepším syrom celého sveta. Paški sir sa vyrába z mlieka oviec, ktoré sa pasú na lúkach a kamenistých svahoch po celom ostrove a naraziť na ne môžete naozaj všade. Produkcii syra sa na Pagu venuje množstvo rodín a fariem. Tým najznámejším je bezpochyby svetovo známa syráreň Gligora.

V malebnej obci Kolan môžete navštíviť ako jej obchodík, tak nahliadnuť pod pokrývku výrobného procesu počas exkurzie v prevádzke syrárne. Okrem tradičného Paškiho siru produkuje Gligora mnoho ďalších druhov syrov od klasických až po nevšedné dobroty, ktoré inde neochutnáte.

Otváracia doba:

  • denne (okrem nedele) od 10:00 do 16:00 hodín
  • komentované prehliadky syrárne začínajú vždy o 11:00 a 13:00 hodín.
Viac informácií

Sveti VidNajobľúbenejší výlet v lokalite

Vrchol Sveti Vid (Sv. Vid) je najvyšším vrcholom ostrova Pag v Severnej Dalmácii. S nadmorskou výškou 349 metrov nepredstavuje Sv. Vid príliš veľkú turistickú výzvu. Napriek tomu vám odmenou za jeho zdolanie budú nádherné výhľady na zátoky ostrova, Pažský záliv a pohorie Velebit.

Na vrchol vedú dve červeno značené chodníky. Prvá vedie z pobrežnej dedinky Sveta Marija a ide o naozaj príkrú a kamenistú trasu, ktorá je vhodná iba pre skúsených turistov. Oveľa menej náročná trasa vedie od dediny Kolan. Cesta na Sv. Vid vedie malebnou krajinou s mnohými suchými kamennými múrikmi, porastmi borievok, šípkových kríkov, nízkych stromov a krovín. Spoločnosť vám počas výstupu budú robiť zrejme len stáda oviec, ktorých sa na lúkach a svahoch pasie obrovské množstvo.

Viac informácií

Mapa tipov na výletcelkom7 tipov

Chorvátske ostrovy: Tipy na výlet

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet