Zubria zvernica pri Topoľčiankach

Vydajte sa na jediné miesto na celom Slovensku, kde môžete na vlastné oči uvidieť najväčšieho cicavca žijúceho v Európe - zubra európskeho. Jeho domov sa u nás nachádza uprostred bukových lesov južného Slovenska, v chránenom areáli zvernice pri Topoľčiankach. Toto majestátne zviera bolo v minulosti bežnou súčasťou európskych lesov. Kvôli intenzívnemu lovu sa ale zo zubra stal prísne chránený živočích. Dnes sa so zubrom môžete stretnúť vo voľnej prírode jedine v lesoch Poľska, zriedkakedy v Pobaltí. Najčastejšie ale zubry uvidíte práve v uzavretých oborách a v zoologických záhradách.

Zvernicu pri Topoľčiankach môžete navštíviť denne v čase od 9:00 do 17:00 hodín, najatraktívnejším časom návštevy je ale 9. a 14. hodina, kedy prebieha kŕmenie. Výlet do zvernice je vhodný pre celú rodinu, areál je totiž ľahko dostupný spevnenou cestou, ktorú zvládnete aj s kočíkom či menšími deťmi. Ak by vám ale prechádzka popri výbehoch nestačila, vydajte sa na prechádzku po nenáročnom Lesníckom náučnom chodníku Zubria obora s dĺžkou 2,5 km.

Zaujímavosť: Podľa medzinárodnej dohody sa všetky zubry narodené na Slovensku musia volať menami, ktoré začínajú na slabiku Si – v obore tak môžete stretnú napr. Sibirku, Sigmunda, Sivka a ďalších.

Zobraziť mapu

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet