Židovský cintorín v Třebíči

Židovský cintorín v Třebíči vznikol už v polovici 17. storočia a dnes patrí k najväčším pohrebiskám svojho druhu v Česku. Nachádza sa na ňom viac ako 11 tisíc hrobov a 3 tisíc renesančných, barokových aj klasicistických náhrobkov, z ktorých najstarší pochádza už z roku 1625. Medzi najväčšie tunajšie zaujímavosti patrí nezvyčajný náhrobok v zadnej časti cintorína venovaný zbožnému pánovi Rafaelovi, ktorý pri morovej epidémii prišiel o všetkých svojich príbuzných. Aby zabránil ďalšiemu šíreniu nákazy, sám si ľahol do hrobu a zasypal sa hlinou s modlitbou na perách. Keď mor pominul, miestni obyvatelia na statočnosť pána Rafaela nezabudli a na pamiatku mu venovali pomník. Okrem výnimočného pomníka tu za prehliadku stojí tiež obradná sieň z roku 1903 so zachovaným interiérom a kamenným rituálnym umývadlom kijor zo začiatku 18. storočia. Pamätný pomník tu pripomína 290 obetí nacistickej vlády a židovských vojakov. Cintorín je od roku 2003 ako súčasť židovskej štvrti v Třebíči zapísaný na Zozname pamiatok UNESCO.

Otváracia doba:

  • Otvorené denne: marec - október: 9:00 - 18:00 hodín, november - február: 9:00 - 16:00 hodín

Vstupné:

  • Cintorín je voľne prístupný aj verejnosti, v prípade záujmu o prehliadku so sprievodcom kontaktujte Informačné turistické centrum sídliace v Zadnej synagóge v Třebíči.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Vysočina, Třebíč

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet