Rovinj

Na západnom pobreží polostrova Istria sa nachádza Rovinj, mnohými považovaný za najviac malebné, romantické a fotogenické mesto chorvátskeho pobrežia. Rovinj sa skladá zo stredovekého centra a moderných rekreačných stredísk, ktoré sa rozrastajú na sever a na juh od mesta. Po stáročia si mesto uchovalo svoj benátsky ráz, a tak v mnohom pripomína skôr Taliansko.

Mesto má charakteristické centrum plné stredovekých budov, romantických uličiek a malých námestí. V minulosti sa jadro mesta nachádzalo na ostrove, ktorý bol v 18. storočí zasypaný. Pôvodne bol stred mesta obohnaný dvomi pásmi hradieb, z nich sa ale takmer nič nezachovalo. Pôdorys starého Rovinju tvoria nahor stúpajúce kruhovito a stupňovito usporiadané uličky. Na ich vrcholku stojí dominanta mesta, kostol svätej Eufémie s 58 metrov vysokou vežou. Podľa odborníkov pripomína veža chrámu baziliku svätého Marka v Benátkach. Na jej vrchole si môžete prezrieť sochu sv. Eufémie. Zvonica je prístupná verejnosti a ponúka krásny výhľad na mesto a okolie.

Preslávená je aj miestna početná umelecké komunita, ktorá tu vznikla v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Maliari si svoje ateliéry urobili priamo na námestiach a v uličkách. Každý rok sa ulice Grisia premenia počas druhej nedele v auguste na veľkú galériu, kde prezentujú miestni maliari svoje majstrovské diela.

Pobrežie v Rovinji a jeho okolí nie je zastavané tak ako v iných oblastiach Chorvátska. Je lemované rozľahlými borovicovými hájmi, poskytujúcimi príjemný tieň a priestor na prechádzky. Pozdĺž pláží vedie pekná promenáda a v borovicových lesoch je vybudovaná sieť chodníkov pre peších i cyklistov.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Istria

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet