Národný park Severný Velebit

Národný park Severný Velebit je najmladším zo siedmych národných parkov v Chorvátsku. Národným parkom bol vyhlásený na konci roka 1999. Jeho územie zahŕňa najcennejšiu časť pohoria Velebit, ktoré vyniká jedinečnou krajinou i bohatou faunou a flórou. Hory tu tvoria prirodzenú hranicu medzi stredomorským a kontinentálnym podnebím a podľa mnohých návštevníkov aj miestnych obyvateľov je táto časť Velebitu najkrajším pohorím v Chorvátsku.

Medzi najatraktívnejšie časti národného parku patria krasové skaly Hajdučki kukovi a Rožanski kukovi týčiace sa v samom srdci chráneného územia. Jedinečnú skalnatú krajinu tvorí množstvo vrcholkov rôznorodých bizarných tvarov a vysokých až 200 metrov. Uprostred Hajduckých skál sa v nadmorskej výške 1 475 metrov nachádza vchod do jaskyne Lukina jama, ktorej dno sa rozprestiera na úrovni len 83 m n. m. Jaskyňa teda dosahuje celkovú hĺbku 1 392 m a je tak ôsmou najhlbšoujaskyňou na svete .

Hlavnou aktivitou pre návštevníkov je pešia turistika. Nájdete tu viac ako 30 značených chodníkov, ktoré vedú väčšinou na vrcholy pohoria, z ktorých je nádherný výhľad na Jadranské more. Po celom parku sú umiestnené informačné tabule s mapami chodníkov, informáciami o nich aj o tom, ako dlho ktorý prechod chodníka zaberie. Skrze Rožanské skaly vedie Premužićova chodník, ktorý je považovaný za najkrajší peší chodník v Chorvátsku. Okrem toho, že poskytuje dychberúce výhľady na Kvarnerský záliv, je jeho ďalšou výhodou to, že je vhodný aj pre návštevníkov so skromnejšou fyzickou kondíciou. Chodník umožňuje bezpečný pohyb aj po okraji obrovských skál a strmých priepastí.

Vstupné:

  • 45 HRK/dospelí
  • 35 HRK/študenti, seniori
  • 30 HRK/deti od 7 do 18 rokov

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Kvarnerský záliv

Pobyty v okolí

Ďalšie pobyty

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet