Diokleciánov palác v Splite

Jednou z najlepšie zachovaných pamiatok rímskej architektúry na svete je Diokleciánov palác v chorvátskom Splite. Niet preto divu, že je palác spoločne s okolitým starým mestom súčasťou Zoznamu pamiatok UNESCO. V praxi ide o veľkú pevnosť obklopenú múrmi a vežami. Stavbu nechal na začiatku 4. storočia nášho letopočtu vybudovať rímsky cisár Diokleciánus, ktorý ju zamýšľal ako svoje sídlo po abdikácii.

Palác bol postavený ako vojenská pevnosť, a zároveň aj ako prepychové sídlo s výrazne orientálnymi prvkami. Nie je známe, podľa akej architektonickej myšlienky bola stavba vybudovaná a kto sú jej architekti. Unikátom sú napríklad rozsiahle pivničné priestory, ktoré sú považované za vôbec najväčšie v rámci všetkých zachovaných rímskych stavieb. Diokleciánov palác sa teší veľmi dobrému stavu, dodnes môžeme obdivovať pôvodné usporiadanie jednotlivých miestností vrátane Jupiterovho chrámu.

Po smrti cisára sa v paláci začali usadzovať miestni obyvatelia a v priebehu storočí palác spojili s mestom. Dnes je tak Diokleciánov palác srdcom Splitu s cca 280 obytnými domami, v ktorých žijú miestni obyvatelia. Komplex prechádza neustálou rekonštrukciou, priestory sú využívané ku galerijnej činnosti, koncertom a ďalším kultúrnym akciám.

Zobraziť mapu

Tento tip na výlet nájdete v lokalitách: Stredná Dalmácia, Dalmácia

Tipy na výlet v okolí

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet