Národný park Bukové hory

Husté lesy, kvapľové jaskyne aj historické pamiatky. Reč je o Národnom parku Bukové hory, ktorý je najväčšou chránenou oblasťou v Maďarsku. Oblasť Bükku je výnimočná v mnohých ohľadoch – ide o najviac zalesnenú a najhornatejšiu oblasť krajiny, zároveň skvelo prepája prírodné a kultúrne turistické ciele, a tak ide o ideálne miesto na príjemnú letnú dovolenku ďaleko od davov turistov. Zábava na vás navyše čaká aj v zimných mesiacoch, kedy si užijete nenáročné lyžovanie a bežkovanie v krásnej prírode.

Krajina v parku Bükk je výnimočná vápencovými horami, ktoré vytvárajú osobitý ráz krajiny s jaskyňami, priepasťami, krasovými jazerami a vodopádmi. Nájdete tu aj najdlhšiu (8 700 m) a najhlbšiu (245 metrov) jaskyňu Istvánlápa. V parku sa veľmi dobre darí rozmanitým rastlinám, rastie tu 1 500 druhov cievnatých rastlín, medzi ktoré patria určité typy orchideí. Bukové hory sú tiež domovom pre dravé vtáky, pri troške šťastia tu narazíte napríklad aj na orla kráľovského.

Aké kultúrne a prírodné turistické ciele v Bukových horách navštíviť?

  • najvyšší vrch Kékes (1014 m n.m.), kde stojí televízna veža vo výške 130 metrov
  • druhý najvyšší vrch Bálvány (956 m n.m.) s rozhľadňou s krásnym výhľadom
  • vodopád Fátyol na rieke Szalajka
  • romantické mestečko Lillafüred s jazerom, ktoré môžete preplávať na loďke
  • historické mesto Eger s arcibiskupským palácom, podzemným mestom alebo vínne pivnice vytesané do skaly v Údolí krásnej panej
  • mesto Miskolc s hradom Diósgyőr, jaskynnými kúpeľmi a množstvom historických pamiatok
  • kvapľové jaskyne Szent István, Anna a Istállós-kő

Zobraziť mapu

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet