Bazilika sv. Prokopa v Třebíči Tip na výlet

Bazilika sv. Prokopa má za sebou dlhú pohnutú históriu so šťastným koncom. Myšlienka vystavať kamenný kostol na mieste pôvodného dreveného pochádza zo začiatku 13. storočia. V priebehu storočí však bazilika čelila husitským nájazdom, slúžila na ustajnenie koní, uloženie piva a ďalšie. Až 18. storočie prinieslo zmenu - na popud grófa Jana Josefa z Valdštejna bola vrátená svojmu pôvodnému účelu a veľkoryso opravená. V tejto dobe tiež bola zasvätená sv. Prokopovi, ktorého meno nesie dodnes. Na zoznam UNESCO bola zaradená v roku 2003.

Viac informácií

Potulky historickým Třebíčom

Ak plánujete potulky po Česku, rozhodne by ste nemali vynechať ani tak trochu zabúdaný Třebíč, ktorý sa pýši vzácnymi historickými kúskami i tretím najväčším námestím u našich susedov.

Práve tu, priamo v centre, sídli hotel Zlatý Kříž ***, ktorého história sa datuje minimálne do 15. storočia, kedy v jeho priestoroch býval Matyáš Korvín. Hotel ponúka ubytovanie pre nenáročných hostí celkom v 33 izbách, ktoré majú vlastnú kúpeľňu so sprchou alebo vaňou.

Reštaurácia s unikátnym výhľadom

Večere sa podávajú v peknej reštaurácii, okrem toho sa hotel pýši aj krytou strešnou reštauráciou Panorama, ktorá poskytuje úžasnú vyhliadku na široké okolie. Zavítať však môžete aj do reštaurácie Kleopatra so zimnou záhradou.

Za pamiatkami UNESCO

Vedeli ste, že v Třebíči je hneď niekoľko pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO? Napríklad románsko-gotická bazilika sv. Prokopa, ktorej vznik sa datuje do 13. storočia. Bazilika právoplatne patrí medzi skvosty mesta, pre niektorých ide dokonca o najkrajšiu stavbu vôbec. Hneď vedľa baziliky stojí třebíčský zámok, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Na zozname UNESCO sa nachádza aj miestny židovský cintorín. Na ľavom brehu rieky Jihlavy nájdete jednu z najväčších židovských štvrtí v Európe, taktiež pamiatku UNESCO.

Hotel Zlatý Kříž ***

Karlovo nám. 19/13, Vnitřní Město, Třebíč
Česká republika

+420 568 840 843

recepce@zlatykriz.net

Check in
od 14:00
Check out
do 10:00
Domáci maznáčik
Domáci maznáčik za poplatok 150 Kč/noc
Bezbariérovosť
Čiastočná
Parkovanie
Zdarma

Možnosti ubytovacieho zariadenia

Platba kartou je možná
Wi-Fi zdarma
Vírivka
Sauna
Reštaurácia

Okolie ubytovacieho zariadenia

Vzdálenost od centra
0,3 km
Zastávka
0,5 km

Tipy na výlet

Třebíč

Ak plánujete potulky po Česku, rozhodne by ste nemali obísť aj tak trochu opomínanú Třebíč, ktorá sa pýši vzácnymi historickými kúskami aj tretím najväčším námestím v Čechách. Toto mesto plné pamiatok UNESCO sa nachádza na západe Moravy, v juhovýchodnom cípe kraja Vysočina. Má veľmi bohatú históriu, jeho počiatky siahajú až k roku 1101. Medzi skvosty Třebíča sa jednoznačne radí komplex Bazilika sv. Prokopa-Valdštejnský zámok-predzámočie. A čo viac, Třebíč má čo ponúknuť aj pokiaľ ide o prírodu a odpočinok - nachádza sa v jednej z ekologicky najčistejších oblastí Českej republiky.

Šiklův Mlýn

Neďaleko obce Zvole pri Bystřici nad Pernštejnom sa nachádza Westernové mestečko Šiklův Mlýn - najväčší prírodný zábavný areál v Českej republike. V areáli na vás čaká celodenný program vo westernovom mestečku, relax v aquaparku, zvieratká v zooparku a množstvo ďalších zážitkov na pripravených atrakciách. Pravidelne sa tu koná veľká westernová show, kde uvidíte ukážky jazdy na koni, mnoho kaskadérskych a pyrotechnických efektov a ďalších scénok z pravého westernu.

Jihlava

Jihlava bola kedysi predovšetkým banským mestom, okolo ktorého sa ťažilo striebro. Dnes je z nej moderné krajské mesto plné pamiatok a možností na odreagovanie.

Centrum mesta vás uchváti svojou architektúrou. Nájdete tu výborné kaviarne aj reštaurácie. Pod ním sa nachádza tajomné Jihlavské podzemie, ktoré tvorí druhý najväčší podzemný labyrint v Česku a ktoré preslávila najmä fosforeskujúca chodba.

S Jihlavou a okolím sú neodmysliteľne spojené tiež životné osudy slávneho hudobného skladateľa Gustava Mahlera (1860 - 1911). Môžete tu navštíviť expozíciu v jeho dome hovoriacu o jeho živote a tvorbe a dokonca aj park s vlastnou sochou.

Jihlava a okolie je tiež rajom cyklistov a po diaľkovej cyklotrase sa z nej môžete vydať až do Rakúska.

Rodiny s deťmi iste ocenia jihlavskú Zoo, aqupark Vodný raj alebo Ostrov zábavy Robinson - indoorový zábavný park s desiatkami originálnych atrakcií, vrátane rychlošmýkačky, opičích chodníkov či laserovej strelnice .