Vinobrania a ďalšie jesenné vinárske podujatia (nielen) na južnej Morave

Vinobrania sú každoročnou udalosťou, ktorá sa koná na jeseň a láka všetkých fanúšikov vína a vínnej révy. Užite si aj vy túto jeseň degustáciu vína aj burčiaku, skvelý kultúrny program i hudobné vystúpenia, ktorá vinobranie tradične sprevádza.
Vinobrania a ďalšie jesenné vinárske podujatia (nielen) na južnej Morave

Na september a október sa každý rok tešia všetci milovníci vína. Prečo? Konajú sa totiž rôzne vinobrania, čiže slávnosti úrody vínnej révy. Na vinobraní nechýba bohatý kultúrny a hudobný program a, samozrejme, tiež litre vynikajúceho vína a burčiaku. Ktoré vinobrania by ste si nemali túto jeseň nechať ujsť?

Za vínom na južnú Moravu

Južná Morava je vínom preslávená. Niet sa čomu čudovať. Nájdeme tu najviac viníc, vinárov aj vínnych pivníc v celej Českej republike. Tiež sa tu usporadúva pravdepodobne najviac udalostí oslavujúcich víno. Na akú z nich sa vydať?

Za vínom do Valtického Podzemia

Keď príde reč na víno, Valtické Podzemie patrí k najobľúbenejším miestam na južnej Morave. Ide o unikátny labyrint 13 vínnych pivníc, ktoré sú prepojené, a meria 900 m. Vydajte sa sem za vínom i vy. V septembri k tomu budete mať hneď niekoľko skvelých príležitostí. A verte nám, že víno aj burčiak potečú prúdom, chýbať nebude ani cimbalová muzika.

 • Valtické podzemní vinobraní (4.9.2021) ponúkne ochutnávku hrozna, symbolické odovzdávanie hrozna úrody a veľa dobrého vína a hudby.
 • Burčáky a volba MISS Burčák (10.9.2021 - 11.9.2021) tradičná akcia plná burčiaku a cimbalovej muziky. Tešte sa aj na voľbu Miss Burčiak.
 • Hudbobraní ve Valtickém Podzemí (24.9.2021 - 25.9.2021) je parádnym spojením dobrého vína a tradičnej moravskej hudby.

Hudba na vinicích 2021

„Hudba na vinicích“ je koncertný seriál, ktorý spája to najlepšie z českého vína a hudby. Akcie sa konajú v rôznych vinárstvach a rôznych termínoch. Iste si tak vyberiete ten ideálny pre vás. „Chceme návštevníkom ponúknuť rozmanitý zážitok a priniesť im po dlhej odmlke akciu, na ktorú nezabudnú. Veríme, že vďaka obmedzenej kapacite, bezpečnostným opatreniam a open air konceptu si užijú bezstarostný pocit zábavy,“ hovorí za usporiadateľov Tomáš Staněk.

Začiatok akcie je vždy okolo 18:00 hodín, zahájenie hudobného vystúpenia potom o 20:00 hodín, koniec okolo 22:00 hodín.

 • Zámecké vinařství Bzenec & MIG 21 (2.9.2021)
 • Zámecké vinařství Bzenec & Xindl X (3.9.2021)
 • Vinárstvo JOHANN W & David Koller (4.9.2021)
 • Vinárstvo JOHANN W & Queenie (17.9.2021)
 • Vinárstvo JOHANN W & Tomáš Klus (18.9.2021)
 • Vinárstvo CHATEAU VALTICE & David Koller (25.9.2021)
 • Vinárstvo JOHANN W & Meky Žbirka (25.9.2021)

Královopolské vinobranie

Brno je metropola južnej Moravy a hoci priamo tu vinice nenájdete, za dobrým vínom sa sem určite stojí za to vydať. Každý rok sa tu usporadúva hneď niekoľko vinárskych slávností a podujatí. Jednou z nich je aj Královopolské vinobranie konajúce sa v parku na Slovanskom námestí. Táto kultúrna udalosť pripomína zakladateľa kartuziánskeho kláštora - Jána Henricha Luxemburského. Tešte sa nielen na program v duchu miestnych tradícií, ale aj víno a burčiak z vinárskej oblasti Morava.

 • Akcia sa uskutoční 10.9.2021 - 11.9.2021.

Pálavské vinobranie

CHKO Pálava láka mnoho návštevníkov nielen na víno, ale aj na krásnu prírodu a množstvo pamiatok ako je Sirotčí hrádek, Dívčí hrad alebo krásne mestá Pavlov a Mikulov. Práve v ňom sa koná vinobranie, a to hneď na niekoľkých miestach - na zámku, námestí a v amfiteátri. Čakajú vás tri dni plné bujarého veselia, tradičného folklóru, známych kapiel a, samozrejme, vína.

 • Akcia sa uskutoční 10.9.2021 - 12.9.2021.

Znojemské historické vinobranie a Burčákfest

Vydajte se na víkend do Znojma a užite si miestne pamiatky i víno. Historické jadro v renesančnom štýle plné kostolov vás iste nadchne. Práve v tomto prostredí sa koná Znojemské historické vinobranie. Oslava iskrivého vína, lahodného burčiaku a veselenia sa pri hudbe. Tešte sa aj na historický program na 13 scénach.

Loucký kláštor s obrovskými vínnymi pivnicami a múzeom vinárstva láka nielen milovníkov vína. Práve tu prebehne Burčákfest s množstvom hudby aj tradičným šliapaním hrozna bosými nohami.

 • Znojemské historické vinobranie sa uskuteční 10.9.2021 - 12.9.2021.
 • Burčákfest 24.9.2021 - 25.9.2021.

Lednické vinobranie & „Dýňobraní“ & Gulášfest

Dve akcie sú lepšie ako jedna, a čo potom, ak sa konajú hneď tri udalosti v jeden deň. Práve v obľúbenej obci Lednice sa rozhodli netrochárčiť a v jeden deň organizujú nielen vinobranie, ale aj „Dýňobraní“ a Gulášfest. Čaká vás teda nielen víno a burčiak, ale aj súťaž vo varení gulášov s ochutnávkou, gurmánske špeciality nielen z tekvice aj zábavný program pre deti. Tešte sa aj na odovzdávanie hrozna úrody a komentovanú prehliadku vinárstva.

 • Akcia sa uskutoční 11.9.2021.

Velkopavlovické vinobranie

Velké Pavlovice sú preslávené vínom, tradíciou ľudovej kultúry a tiež marhuľami. Nájdete tu napríklad preslávené Opité pivnice a vinársku uličku Pod Starou Horou. Víno tu tečie prúdom po celý rok, nie je teda divu, že sa na jeho počet organizuje tiež vinobranie. Príďte si užiť zážitky plné hudby, spevu a tanca s dobrým burčiakom a vínom. Pokocháte sa vystúpeniami tanečných a speváckych súborov.

 • Akcia sa uskutoční 17.9.2021 - 18.9.2021.

Vinobranie na zámku Valtice

Vo Valticiach sa koná naozaj veľa akcií. Ak by vám nestačili tie vo Valtickom Podzemí, odporúčame tiež vinobranie v čarovnom prostredí miestneho zámockého areálu. Ten tento víkend zaplnia stánky s pochutinami, vínom a chýbať nebude ani jarmok. Tešte sa aj na riadené degustácie a prezentáciu valtických vinárov.

 • Akcia sa uskutoční 17.9.2021 - 18.9.2021.

Burčiakové slávnosti v Hustopečiach

Hustopeče sú predovšetkým mestom mandľovníkov a mandľovice. Miestni obyvatelia si však potrpia aj na dobré víno. Niet preto divu, že burčiakové slávnosti sa tu konajú už od roku 1994. Mestom počas slávností prejde historický sprievod, chýbať nebudú ani vinári a zástupcovia remeselných cechov. Viete, čo sú to horenská rada, burčiaková polícia, pozemné vojsko či Burčiaková únia? Akú hodnotu má platidlo zvanej Búro? Nie? Tak to sa určite vydajte hľadať odpovede na Burčiakové slávnosti do Hustopečí.

 • Akcia sa uskutoční 1.10.2021 - 2.10.2021.

Kde sa na južnej Morave ubytovať?

Ak sa vydávate na vinársku akciu, jedno je jasné. Triezvi z nej asi neodídete. Preto je ideálne mať na mieste zaistené ubytovanie. Z našej bohatej ponuky pobytov na južnej Morave si iste vyberiete.


Kam za vínom mimo južnú Moravu?

Za dobrým vínom nemusíte nutne jazdiť na južnú Moravu. Aj v množstve ďalších českých miest sa konajú vinobrania a ďalšie udalosti plné dobrého vína a hudby.

Festival vína Mariánské Lázně

Vydajte sa na Hlavnú kolonádu Mariánskych Lázní, kde si užijete 3. ročník festivalu vína. Predstaví sa tu 18 českých vinárstiev a na svoje si prídu aj milovníci dobrého jedla, pre tých bude pripravená food zóna. Samozrejmosťou je aj cimbalová muzika, večer potom Electro Swing Allstars.

 • Akcia sa uskutoční 28.8.2021.

Slávnosti vína a burčiaku v Ústí nad Labem

Aj na severe Čiech si môžete dopriať dúšok chutného vína. Vydajte sa do Ústí nad Labem na už 11. ročník Slávností vína a burčiaku. Prítomní tu budú vinári z Moravy a Čiech, chýbať nebude ani bohatý kultúrny program. Miestom konania je Lidické námestie.

 • Akcia sa uskutoční 3.9.2021.

Vinobranie v Prahe

V Prahe sa konajú hneď dve podujatia spojené s vínom. Čo tak vinobranie na zámku? Už 23. ročník Trójskeho vinobrania sa uskutoční v parádnom prostredí nádvoria a záhrad Trójskeho zámku. Areál Svatováclavskej vinice a Villa Richter sú tiež krásne miesta, práve tu sa koná Svatováclavské vinobraní s českými a moravskými vínami, burčiakom, hudbou i množstvom vynikajúceho jedla.

 • Trojské vinobraní sa uskutoční 11.9.2021.
 • Svatováclavské vinobraní se uskuteční 28.9.2021.

Litoměřické vinobranie

Tradičné litoměřické vinobranie sa tento rok koná výnimočne len ako jednodňová akcia, aj tak si ho rozhodne nenechajte ujsť. Čaká vás skvelý program hneď na niekoľkých scénach - nielen v centre, ale aj v jeho okolí. Okrem vína nebudú chýbať rytierske turnaje, cirkusanti, hltač ohňa, divadelné predstavenia, kolotoče a ďalšia cirkusová zábava.

 • Akcia sa uskutoční 18.9.2021.

Mělnické vinobranie

Mělník je krásne mesto, ktoré stojí za návštevu. Prečo sa sem teda nevydať práve na trojdňové slávnosti vína, ktoré prebehnú priamo v historickom centre mesta? Víno je zaručené, ale čo ďalej? Pestrý program na štyroch scénach, remeselné stánky i gastronomické špeciality! Chýbať nebudú šermiari, divadlo ani zábava pre deti.

 • Akcia sa uskutoční 17.9.2021 - 19.9.2021.

Vinárske akcie na Moravskoslezsku

Vydajte sa namiesto na južnú Moravu do Moravskoslezského kraja, kde dobré víno vedia tiež patrične oceniť. Konajú sa tu hneď dve vinárske podujatia. Jedno v septembri vo Frýdku-Místku v prostredí nádherného zámku. Druhé potom v októbri v Ostrave v industriálnom prostredí Národného poľnohospodárskeho múzea. V oboch prípadoch sa tešte na moravské i zahraničné vína napríklad z Rakúska a Španielska, občerstvenie, súťaže o víno aj hudobný program.

 • Frýdek-Místek žije vínem sa uskutoční 18.9.2021.
 • Ostrava žije vínem sa uskutoční 23.10.2021.

Vinobranie na Kuksu

Hospital Kuks slúžil ako zaopatrovací ústav pre vojenských veteránov, teraz je krásnou pamiatkou. Práve v tomto originálnom prostredí sa uskutoční 15. ročník vinobrania, ktorý slúži pre stretávanie dobrých ľudí nad dobrým vínom. Ochutnáte tú víno z viac ako 30 vinárstiev a chýbať nebude ani sprievodný program.

 • Akcia sa uskutoční 11.9.2021.

Slovácke slávnosti vína a otvorených pamiatok v Uherskom Hradišti

Už dlho túžite preskúmať Uherské Hradiště blízko hraníc so Slovenskom? Vydajte sa sem počas víkendu v septembri, kedy sa tu konajú slávnosti vína, ale aj otvorených pamiatok. Okrem moku z vínnej révy si tak môžete užiť aj poznávanie miestnych historických pamiatok. Tešte sa na ľudové tradície, krásne slovácke kroje a muziku, ale aj na Národnú súťaž vín.

 • Akcia sa uskutoční 11.9.2021 - 12.9.2021.

Olomoucké vínne slávnosti

V roku 2011 bola oživená história vínnych trhov v Olomouci vďaka Olomouckej vínnej spoločnosti. A tak sa hneď 2x do roka konajú slávnosti zamerané na víno. Nechýbajú tu vinári z celého Česka, sprievodný program zameraný na históriu vína a vinárstva, a tiež pekná muzika.

 • Akcia sa uskutoční 1.10.2021 - 2.10.2021.

Svatováclavské vinobranie v Lokti

"Keď vchádza víno, odchádzajú tajnosti" je motto Svatováclavského vinobrania v Lokti. Užite si víkend bujarého veselia s rozmanitým programom na peknom hrade aj vy! Ochutnáte víno a burčiak z Čiech a Moravy, chutné jedlo a vypočujete si cimbalovú muziku.

 • Akcia sa uskutoční 2.10.2021 - 3.10.2021.

Festival vína Český Krumlov

Už 9. ročník festivalu vína sa bude konať koncom jesene v nádhernom Českom Krumlove. Súčasťou tejto akcie sú tematické večery, zaujímavé stretnutia aj udalosti spojené s otváraním mladých vín. Okrem českých vín môžete ochutnať aj vína zo slnečnej Mallorky, Rakúska, Afriky a ďalších skvelých miest.

 • Akcia sa uskutoční 22.10.2021 - 27.11.2021.

Autor článku:

Objavujte Česko s Travelkingom

Vyberajte z jedinečných a overených pobytov

Zabudli ste heslo?

Získajte nové!

Môžete sa prihlásiť aj pomocou sociálnej siete:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Chcem sa registrovať

Alebo sa zaregistrujte pomocou sociálnych sietí:

Registráciou prostredníctvom Facebooku či Google súhlasím s Obchodnými podmienkami a potvrdzujem, že som sa zoznámil/a so Zásadami ochrany osobných údajov.

Zabudli ste heslo?

Nevadí! Stačí zadať váš e-mail a my vám pošleme odkaz, kde si vytvoríte nové.

Tento e-mail u nás není zaregistrovánVytvořit účet

Pokračovaním prehliadania týchto stránok dávate súhlas so spracovaním cookies v súlade so Zásadami ochrany osobných údajov. OK