Vianočné trhy naprieč strednou Európou: Kam za tradíciou a kvalitou?

Stánky s punčom, lahodné občerstvenie, majestátny vianočný stromček a korčuliari na ľadovej ploche. To všetko navyše ožiarené tisíckami svetielok. Vitajte na vianočných trhoch.

Vianočné trhy majú v Európe tradíciu dlhú niekoľko storočí. Kým naši predkovia sa na trhoch zásobili jedlom a oblečením na ťažké časy, my si dnes okolo seba vytvárame pokojnú vianočnú atmosféru, nakupujeme darčeky pre našich blízkych a stretávame sa s priateľmi nad pohármi s horúcimi nápojmi. Advent je výnimočná časť roka. Stojí za to vypraviť sa za nezabudnuteľnými vianočnými trhmi do miest, kde nechávajú túto výnimočnosť prejaviť sa naplno.

Vianočné trhy pri orloji v srdci Európy

Pražské vianočné trhy patria podľa CNN do desiatky najkrajších na svete. Na remeselníkov, darčeky a stánky s občerstvením sa môžete tešiť na Pražskom hrade už od 24. 11. 2017 a na Námestí republiky o deň neskôr. Vianočný stromček bude žiariť na Staromestskom námestí, kde sa trhy konajú od 2. 12. 2017 do 6. 1. 2018. Súčasťou trhov je samozrejme každý deň do 22 hodín kultúrny program pre malých aj veľkých.

Vianočné trhy Praha Vianočné trhy Praha

S programom počas vianočných trhov nešetria ani v Brne. Na Námestí Slobody sa bude premietať zimné kino a orlojom budú každú hodinu od 11 do 23 hodín prepadať špeciálne guľôčky s vianočným motívom. Na Moravské námestie si zamierte ohriať sa do vyhrievaných šapitó, kde nájdete aj občerstvenie. Trhy budú v Brne trvať od 24. 11. do 23. 12. 2017.

Pochúťky a remeslá v Bratislave

Od 24. 11. do 22.12. 2017 sa môžete tešiť na vianočnú atmosféru a samé dobroty na rôznych miestach v Bratislave. Viac ako desaťmetrový strom bude kraľovať Hlavnému námestiu, rozhodne však nezatieni viac ako 100 stánkov s remeselnými výrobkami a národnými pochutinami. Ochutnať môžete najrôznejšie klobásy, lokše, kapustnicu, jedlá z mäsa a rýb alebo mastený chlieb s cibuľou. Čo sa týka alkoholu, počítajte so zákazom tvrdého alkoholu i piva, stále si však môžete vychutnať vianočnú medovinu, punč alebo grog.

 

Vianočné trhy stánok Vianočné trhy stánok

Vianočná rozprávka v Rakúsku

Rok čo rok sa schádzajú turisti zo všetkých kútov sveta, aby navštívili vianočné trhy na Radničnom námestí vo Viedni a pred zámkom Schönbrunn. Oslavy adventného času sa tu konajú už od dávnych čias rakúskeho cisárstva a aj tento rok si môžete z trhov od 12. 11. do 24. 12. 2017 odniesť tradičné remeselné výrobky alebo aj ručne vyrábané ozdoby na stromček. Ťažko potom budete odolávať najrôznejším cukrovinkám, obzvlášť ak budete medzi stánkami prechádzať s deťmi. Snáď ich pozornosť odpúta sprievodný program a detský vláčik.

Vianočné trhy Vídeň Vianočné trhy Vídeň

Za úchvatnými vianočnými trhmi s dlhou tradíciou sa vydajte aj do Salzburgu. Konajú sa tu od 23. 11. do 26. 12. 2017 ako v historickom centre, tak v romantickom prostredí pri zámku Hellbrunn 20 minút od centra. Ochutnajte varené víno, pečené gaštany a medovníčky alebo si rovno vyskúšajte ich výrobu v adventnej pekárni.

Vianočné trhy medzi krakovskými katedrálami

Historické centrum poľského Krakova je úchvatné v každom ročnom období, okrem pamiatok UNESCO si však od 24. 11. do 26. 12. 2017 môžete prejsť aj tradičné vianočné trhy. Na prvý pohľad možno nepôsobia tak okázalo ako tie rakúske, ale dostanú vás svojou ponukou tematického tovaru bez prehnaných gýčov. Všetko je navyše za dostupné ceny, a tak si nemusíte vyčítať nejaký ten punč navyše.

 

Vianočné trhy Vianočné trhy

V Budapešti na trhoch len to kvalitné

V centre Budapešti nájdete jedny z najväčších vianočných trhov v Európe, pre návštevníkov sú tu od 10. 11. do 31. 12. 2017. Dostane vás nielen pestrá výzdoba s vianočným stromčekom a oživený Betlehem, ale aj kvalita tovaru a jedla v stánkoch. Predajcovia musia získať schválenie od špeciálnej komisie, a tak sa na trhoch stretnete so zaručene originálnymi miestnymi výrobkami a každý pokrm je tu gastronomickým zážitkom.

 

Vianoce ozdoby Vianoce ozdobyCo se takhle vydat na pobyt?

Autor článku:

Pokračovaním prehliadania týchto stránok dávate súhlas so spracovaním cookies v súlade so Zásadami ochrany osobných údajov. OK