Veľkonočné trhy v Česku a vo svete alebo privítanie príchodu jari

Veľká noc je významným kresťanským sviatkom, ale tiež obdobím ľudových tradícií, ktoré súvisia s vítaním jari. Ak si chcete užiť veľkonočnú atmosféru, vydajte sa na niektorý z veľkonočných trhov či jarmokov.

Veľkonočné trhy v Česku

Veľkonočné trhy Praha

Praha

Najväčšie veľkonočné trhy u našich susedov sa každoročne organizujú v Prahe na Václavskom námestí, Staromestskom námestí aj námestí Republiky, tento rok začínajú 7.4. a končia 28.4. Sú tak obľúbené, že ich v roku 2015 zaradil americký denník USA Today na prvé miesto.

Na trhoch je pripravený každodenný kultúrny program, ukážky tradičných remesiel a zvykov a tiež veľa stánkov, kde je možné nakúpiť dekorácie a ďalšie drobnosti. Nechýbajú ani vybrané kulinárske špeciality, ochutnať môžete baránka, medovníčky, ale aj domáce syry, halušky a ďalšie dobroty.


Brno

Veľkonočné slávnosti prebiehajú na Námestí Svobody v rozmedzí 12. - 21.4. Samozrejmosťou je program plný tanca a spevu, vystúpia folklórne zbory aj cimbálovka a tiež stánky - od tradičných korbáčov, veľkonočných kraslíc, cez keramiku až k prútenému tovaru. Ochudobnení nebudete ani o občerstvenie, a ako už sa na južnú Moravu sluší a patrí, tak ani o víno.


Veľkonočné trhy

Plzeň

Aj námestie v Plzni raz za rok obklopí výzdoba z ručne pletených korbáčov zdobených stužkami a maľované kraslice. Okrem veľkonočnej nálady so sebou trhy prinesú ľudové tradície, ukážky remesiel a dobré jedlo aj pitie. Dajte si veľkonočnú plnku, trdelník a na zapitie trebárs medovinu. Nechcete si to nechať ujsť? Tak si naplánujte pobyt či výlet do Plzne medzi 11. a 22. aprílom.


A ďalšie...

Ktoré ďalšie veľkonočné trhy v Česku stoja za návštevu? Napríklad ľudovo ladený jarmok v Uherskom Hradišti , naň sa schádza okolo 150 remeselníkov. Veľkonočné jarmoky sa konajú aj v Olomouci - zavítajte na ten v ZOO či na Hornom námestí zvaný Olomoucké Velikonoce. Deti a milovníci cimbalovej muziky si zase užijú Veľkonočné slávnosti v Jablonci nad Nisou.


Veľkonočné trhy v Európe

Veľkonočné trhy Viedeň

Viedeň

Umelecky zdobené kraslice, štýlová výzdoba, vyberané lahôdky a k tomu hudobný sprievod a tematický program, práve tak vyzerajú trhy vo Viedni. Vydajte sa na romantické trhy pred zámok Schönbrunn (6.4. - 23.4.), ktoré sa budú páčiť vám aj deťom, sú tu pre ne totiž pripravené dielne, kde si vyrobia zajačikov z marcipánu i rôzne ozdoby. Vydať sa môžete aj na veľkonočný trh Am Hof či na starobylé námestie do centra mesta na Staroviedenské veľkonočné trhy na Freyungu, obidva sa konajú v termíne 5.4. - 22.4.


Krakov

Chcete vyraziť na výlet vo dvojici a užiť si nielen trhy, ale aj romantiku? Zamierte do poľského Krakova a vydajte sa na hlavné námestie Rynek Główny, ktorý sa celoročne pýši historickými domami, pamiatkami a množstvom architektonických skvostov. Na každom rohu je potom útulná kaviareň, cukráreň a neminiete ani zdobené koče ťahané koňmi. Vo veľkonočnom období je tu navyše tematická výzdoba a veľa stánkarov, ktorí ponúkajú poľské špeciality, veľkonočné ozdoby a dekorácie a mnoho ďalších vecí.Co se takhle vydat na pobyt?

Autor článku:

Pokračovaním prehliadania týchto stránok dávate súhlas so spracovaním cookies v súlade so Zásadami ochrany osobných údajov. OK